Slušaj vest

Istraživanja pokazuju da paljenje mirisnih sveća može imati ozbiljne zdravstvene posledice, što je posebno važno znati u sezoni kada su zatvoreni prostori naša svakodnevica.

Šta je glavni problem?

Pri paljenju sveća, posebno mirisnih, oslobađa se složena mešavina štetnih čestica i gasova. Među njima su ugljen monoksid, sumpor dioksid, formaldehid i oksidi azota. Ova jedinjenja mogu izazvati iritaciju respiratornog trakta, pogoršati simptome astme i povećati rizik od hroničnih bolesti kao što su bronhitis, bolesti srca i rak pluća.

Mirisi koji se dodaju vosku su posebno problematični jer proizvode više štetnih čestica kada se sagore nego nemirisne sveće. Istraživanja su pokazala da zatvorene prostorije bez ventilacije, u kojima se pale mirisne sveće, mogu imati koncentraciju štetnih čestica i do 15 puta veću od vrednosti koje preporučuje Svetska zdravstvena organizacija (SZO).

mirisne-svece-shutterstock-604758584.jpg
Osobe koje boluju od astme ili drugih bolesti respiratornog sistema su posebno osetljive na Foto: Shutterstock

Ko je najviše izložen riziku kada koristite mirisnu sveću?

Osobe koje boluju od astme ili drugih bolesti respiratornog sistema su posebno osetljive na ove štetne materije. Negativne posledice mogu imati i deca, starije osobe i trudnice. Simptomi kao što su kašalj, iritacija očiju, nosa i grla često su prvi znaci da je vazduh u prostoriji lošeg kvaliteta.

Kako smanjiti rizik?

Ne morate potpuno odustati od sveća, ali postoje načini da ih koristite na bezbedniji način:

  • Provetrite prostoriju - Obavezno provetrite prostoriju pre i posle paljenja sveće. Svež vazduh pomaže u smanjenju koncentracije štetnih čestica.
  • Birajte nemirisne sveće – Ako volite atmosferu sveća, odlučite se za one bez mirisa koje emituju manje štetnih materija.
  • Proverite sastav – Pčelinji ili sojin vosak se smatra manje štetnim od parafinskog voska, koji je derivat nafte.
  • Nikada ne palite sveće u zatvorenim, neprovetrenim prostorijama – Posebno izbegavajte paljenje sveća u malim prostorijama kao što su kupatila bez prozora.
  • Bezbedno gašenje – Najviše dima se proizvodi kada se sveća ugasi. Idealno je ugasiti sveću napolju ili koristiti kapicu za gašenje kako bi se smanjilo oslobađanje dima.
ovlaživač vazduha shutterstock_2234829083.jpg
Difuzori sa eteričnim uljima mogu stvoriti prijatan miris u domu bez sagorevanja voska Foto: Shutterstock

Zdravije alternative za mirisni dom

Ako volite mirise, ali želite da izbegnete rizike povezane sa svećama, postoje bezbedne alternative. Difuzori sa eteričnim uljima, mirisni štapići ili električni difuzori mogu stvoriti prijatan miris u domu bez sagorevanja voska. Takođe, sobne biljke kao što su spatifilum ili aloe vera mogu pomoći u čišćenju vazduha.

Iako su sveće simbol topline i praznične atmosfere, važno je biti svestan njihovog potencijalnog štetnog uticaja na zdravlje. Uz razumnu upotrebu i odgovarajuću ventilaciju, možemo sačuvati svoje zdravlje, a ipak uživati u omiljenim ritualima.

Prenela: O.M.

Izvor: ljepotaizdravlje.ba/Zdravlje.Kurir.rs