Slušaj vest

Varenje je složen sistem i obuhvata različite organe, pa je teško sa sigurnošću znati kako funkcioniše. Ipak, test s cveklom može da vam pruži osnovnu ideju o tome koliko brzo hrana prolazi kroz vaš probavni sistem. Dovoljno je samo da pojedete salatu od sveže cvekle ili da popijete nekoliko kašika njenog blagotvornog soka.

- Kada jedete cveklu, njen pigment, betacijanin, ostaje nepromenjen tokom varenja i može da se pojavi u stolici ili urinu. Posmatranjem trenutka kada se crvena ili roze boja pojavi (obično u roku od 24-48 sati), možete da procenite kako vaš sistem za varenje funkcioniše. Ako se boja pojavi brzo, to može da ukaže na ubrzano varenje, dok odložena pojava ili izostanak boje može da sugeriše usporeno - objašnjava dr Akaš Čaudari, gastroenterolog.

Šta je beturija i kako utiče na varenje?

Biturija (beeturia), pojam koji zapravo na postoji u srpskom jeziku, označava crveni ili roze urin nakon unošenja cvekle ili proizvoda koji je sadrže u roku od par sati. Ovo stanje nije ozbiljno i nestaje kada prestanete da jedete cveklu.

boja-urina-shutterstock-1200349366.jpg
Biturija je promena boje urina izazvana cveklom u roku od par sati Foto: Shutterstock

Prema rečima dr Čaudarija, biturija se javlja kod 10-14 odsto ljudi i može da bude signal niskog nivoa želudačne kiseline, koji sprečava razgradnju pigmenta, ili ukazuje na probleme sa metabolizmom gvožđa. Iako obično bezopasna, uporna biturija je znak da bi trebalo da se obratite lekaru.

Šta znači kada stolica postane (svetlo)crvena?

Ovo je normalan rezultat testa i odražava brzinu kojom hrana prolazi kroz creva, kaže dr Čaudari.

cvekla-shutterstock-1541458451.jpg
Dovoljno je vrlo malo soka od cvekle za ovaj test Foto: Shutterstock

- Ako se boja pojavi u roku od 12-24 sata, reč je o normalnom varenju. Odložena reakcija koja traje duže od 24-36 sati može da znači usporeno varenje ili zatvor, dok pojava boje za manje od 12 sati upućuje na ubrzan “tranzit”, što kao posledicu može da ima slabiju apsorpciju hranljivih materija - upozorava.

Kako poboljšati varenje ako test ukazuje na problem?

Ako rezultati testa ukažu na probleme, poput usporenog varenja, povećajte unos vlakana, pijte dovoljno tečnosti i redovno se bavite fizičkom aktivnošću kako biste podstakli probavu.

hrana creva shutterstock_2131991277.jpg
Rezulatati testa će vam reći kako da popravite varenje Foto: Shutterstock

Za ubrzano varenje, dr Čaudari preporučuje unos lako svarljivih, hranljivih namirnica i probiotika za obnovu crevne flore. Takođe, za adekvatan nivo kiseline u želucu i bolje varenje razmotrite upotrebu jabukovog sirćeta ili gorkih biljaka pre obroka.

Rizici i mere opreza pre testa

Test sa cveklom je generalno bezbedan, ali postoje određene stvari na koje bi trebalo obratiti pažnju.

- Ako imate istoriju kamena u bubregu, najbolje je da se posavetujete s lekarom pre izvođenja testa, jer cvekla sadrži oksalate koji mogu da doprinesu njihovom nastanku. Takođe, svetlocrvena stolica može pogrešno da se protumači kao gastrointestinalno krvarenje, pa je važno biti siguran da je promena boje posledica uzimanja cvekle, a ne ozbiljnijeg stanja. Ako ste alergični na cveklu, izbegavajte ovaj test - poručuje dr Čaudari.

Ukoliko vas često muče gasovi i nadimanje uradite još jedan jednostavan kućni test.

Pogledajte i recept za skidanje kilograma i poporavljanje krvne slike.

00:45
Napitak za skidanje kilograma i popravljanje krvne slike Izvor: tiktok/ mattgourmetkitchen

Pripremila: N.L.

Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs