Slušaj vest

Pre svega se smirite

* Panika i strah će samo pogoršati situaciju.

Neka vam glava bude podignuta

* Položaj tela treba da bude polusedeći.

Pojedite čen belog luka

* Alicin, hemij­sko jedinjenje nađeno u belom luku, pomaže u smanjenju hipertenzije tako što opušta krvne sudove.

Ukoliko vam je pri ruci - pojedite bananu

* Bana­ne su bogate kalijumom, važ­nim mineralom koji kontroliše balans tečnosti u telu i pomaže u snižavanju krvnog pritiska.

Ukoliko se javi krvarenje iz nosa

* Zabacite glavu i stavite led na koren nosa.

Obezbedite pristup svežem vazdu­hu

* Otvorite prozore i raskomotite se.

Ukoliko vam i dalje nije dobro pozovite Hitnu pomoć na broj 194

Najčešći simptomi hipertenzije

Visok krvni pritisak uglavnom nema tipične simptome. Ukoliko se oni pojave ispoljavaju kao jutarnje glavobolje, krvarenje iz nosa, poremećaj srčanog ritma, zujanje u ušima, i zamagljen vid. Ozbiljniji simptomi su praćeni umorom, mučninom, povraćanjem, konfuzijom, anksioznošću, bolom u grudima, drhtanjem mišića.

Visok krvni pritisak ili hipertenzija pored toga što oštećuje mnoge organe, doprinosi razvijanju ateroskleroze, pa predstavlja ogroman faktor rizika za nastajanje infarkta srca, srčane slabosti, šloga, slabijeg vida i drugih bolesti.

ALARMANTNA STATISTIKA

U Srbiji svaki drugi stanovnik ima povišen krvni pritisak, a najgore je što 50 odsto pacijenata s hipertenzijom posle godinu dana uzimanja terapije prestaje da je koristi, upozorava prof. dr Dragan Simić, predsednik Udruženja kardiologa Srbije i dodaje da je redovno uzimanje propisane terapije ključno za dobru kontrolu bolesti i poboljšanja kvaliteta života.

Kako se postavlja dijagnoza hipertenzije?

Dijagnoza se postavlja na osnovu merenja krvnog pritiska, kao i pomoću 24h holtera, kojim se može dokazati ili isključiti "hipertenzija belog mantila", stanja kada se povišeni krvni pritisak javlja isključivo u lekarskoj ordinaciji. Holterom se može proceniti i uspešnost regulisanja krvnog pritiska nakon primene terapije.