Slušaj vest

Živeti sa osteoartritisom nije lak, ali postoje načini da se, uz terapiju koju prepiše lekar, olakša svakodnevni život.

Izgubite višak kilograma

Prekomerna telesna težina dodatno opterećuje zglobove, posebno kolena, kičmu, kukove, gležnjeve i stopala, tako da gubitak viška težine može ublažiti simptome artritisa.

Gubitak kilograma nije lak proces, pa se preporučuje da započnete sa malim promenama koje će vam pomoći da unosite manje porcije i sagorevate više kalorija.

Uravnotežena ishrana

Studije pokazuju da određeni broj hranljivih materija može ublažiti simptome osteoartritisa.

Među njima su vitamin C i omega-3 masne kiseline, ali stručnjaci naglašavaju da se ne treba fokusirati na pojedinačne hranljive materije, već na generalno zdravu ishranu.

Na jelovniku treba da bude dosta voća i povrća, kao i integralnih žitarica, nemasnih mlečnih proizvoda, ribe i nemasnog mesa. Trebalo bi da izaberete zdrave masti, kao što su maslinovo ulje, avokado i orasi.

obloge shutterstock_717837571.jpg
Oblozi su tkanine natopljene tečnošću (toplom ili hladnom) koje se stavljaju na telo kako bi ublažile bol. Foto: Shutterstock

Tople i hladne obloge

Obloge su tkanine natopljene tečnošću (toplom ili hladnom) koje se stavljaju na telo kako bi ublažile bol, smanjile otok ili poboljšale cirkulaciju. Tople obloge opuštaju mišiće i poboljšavaju protok krvi, dok hladne obloge smanjuju upalu i otoke.

Redovne aktivnosti

Vežbanje je važno za opšte zdravlje, ali za pacijente sa bolovima u zglobovima, to može biti poslednja stvar koju žele da rade. Međutim, važno je znati da je vežba jedan od temelja lečenja osteoartritisa.

Vežbanje smanjuje bol kod osteoartritisa

Studije pokazuju da vežbanje može pomoći u smanjenju bolova, kao i da poboljša fizičku funkciju kod osteoartritisa kuka i kolena, za 40 odsto.

shutterstock_2414011277.jpg
Vežbanje poboljšava opseg pokreta zglobova i održava mišićnu masu Foto: Shutterstock

Vežba takođe igra veliku ulogu u prevenciji invaliditeta jer poboljšava opseg pokreta zglobova i održava mišićnu masu koja podržava zdravlje zglobova.

Tri 20-ominutne šetnje nedeljno mogu biti dobar početak

Preporuka od 150 minuta umerenog vežbanja nedeljno može biti nedostižna za većinu osoba sa osteoartritisom, ali čak i malo vežbanja je bolje nego ništa.

Na primer, studija sa 1.500 osoba sa osteoartritisom pokazala je da samo sat vremena fizičke aktivnosti nedeljno može produžiti vreme bez invaliditeta za četiri godine.

Slično je i sa brojem koraka. Cilj od 6.000 koraka dnevno umesto 10.000 može doneti korist. Studija je pokazala da svakih dodatnih 1.000 koraka smanjuje rizik od funkcionalnih problema za 16 do 18 odsto. Tri dvadesetominutne šetnje nedeljno mogu biti dobar početak.

Artritis, iako često povezan sa starenjem, može zahvatiti ljude svih uzrasta.  Koji su uobičajani mitovi o artritisu pročitajte u ovom tekstu

Izvor: Zivim.jutarnji.hr/Zdravlje.Kurir.rs