Slušaj vest

Pošto grlo predstavlja prolaz za mnoge mikroorganizme koji ulaze kroz respiratorni i probavni sistem, ono je posebno podložno infekcijama.

Ovaj deo tela bogat je ćelijama koje igraju ključnu ulogu u odbrani organizma od infekcija.

Do upale može doći usled direktnog prodora bakterija i virusa u sluzokožu grla, ali i zbog pojačane iritacije, kao što je slučaj sa pojačanim lučenjem sekreta iz nosne šupljine u ždrelo.

Razlika između virusne i bakterijske upale grla

Uz otežano gutanje, promuklost i bol u grlu su prvi simptomi streptokoknog grla.

Uobičajeni uzroci su virusi ili bakterije, ali iritacije grla mogu biti uzrokovane pušenjem, suvim vazduhom ili alergijama. Veoma je važno znati da je u većini slučajeva uzročnik verovatno virus i da antibiotici nisu korisni za takve infekcije.

Početak bola u grlu kod virusne infekcije je postepen, dok se kod bakterijske infekcije simptomi javljaju iznenada i brzo.

Povišena telesna temperatura je veoma visoka kod bakterijske infekcije i opšti simptomi su mnogo izraženiji nego kod virusne infekcije.

Virusne infekcije grla karakterišu izraženi respiratorni simptomi kao što su curenje iz nosa, konjuktivitis, promuklost, kašalj.

U slučaju bakterijske infekcije, grlo je izrazito crveno sa gnojnim čvorićima i zbog toga zahteva lečenje antibioticima.

Iako virusne i bakterijske upale grla imaju slične simptome, različiti su uzroci i tretmani. Virusne infekcije obično prolaze same, dok bakterijske zahtevaju antibiotike kako bi se sprečile ozbiljnije komplikacije. Prepoznavanje razlike je ključno za pravilno lečenje. Foto: Shutterstock, Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Virusnu infekciju grla možete sami da lečite, a za bakterijsku potražite pomoć lekara

Zapaljenje praćeno bolnim gutanjem, crvenilom i suvim grlom možete sami izlečiti.

Kombinacija meda i limuna ne samo da će ublažiti neprijatne simptome upale grla, već će pomoći i u lečenju upale.

Limun topi i čisti grlo od sluzi koja teče iz nosa u grlo, a med oblaže sluzokožu i sprečava delovanje bakterija. Bilo da se radi o hladnom ili toplom napitku, tečnost će udariti u grlo.

Najbolje bi bilo da pijete čajeve ili običnu vodu, a izbegavajte mleko i mlečne proizvode jer mogu dodatno da iritiraju grlo.

Važno je da znate

Ako bol u grlu traje duže od sedam dana, ako dođe do naglog pogoršanja simptoma, povećanja i bolova u limfnim čvorovima na vratu, otežanog gutanja ili pojave osipa na telu, ovi simptomi ukazuju na ozbiljniji problem i zahtevaju hitnu medicinsku pomoć.

Preporučljivo je uraditi analizu krvi kako bi se proverilo da li je u pitanju bakterijska infekcija i kakva će terapija biti prepisana.

Kao i kod svake upale, u slučaju bakterijske upale grla, krv će pokazati povećanje belih krvnih zrnaca (leukocita), ubrzanu sedimentaciju eritrocita (SE) i povišen nivo markera upale (CRP).

Lečenje stoga zavisi od uzroka upale, a pored tečnosti, mirovanja, snižavanja telesne temperature, najčešće je potrebna antibiotska terapija.

5 razloga za uzimanje terapija kod prehlada

 Izvor: Miss7zdrava.24sata.hr/Zdravlje.Kurir.rs