Slušaj vest

Ispijanje kafe pre uzimanja krvi može, na primer, da poveća nivo glukoze, hormona stresa poput kortizola i adrenalina, ali i nivo LDL holesterola. Pored toga, kao diuretik, kafa može da dovede do blage dehidratacije, što utiče na nivo elektrolita, poput natrijuma i kalijuma, kao i na koncentraciju crvenih krvnih zrnaca i hematokrit (volumen eritrocita u jedinici pune krvi).

Stručnjaci preporučuju da se kafa izbegava najmanje 8 do 12 sati pre vađenja krvi, posebno kada se rade analize koje mere nivo glukoze, lipida ili hormona. Ovaj vremenski okvir omogućava organizmu da se vrati u neutralno stanje, čime se osiguravaju precizniji rezultati.

vadjene krvi shutterstock_2144380559.jpg
Pripremite se Foto: Shutterstock

Kako stoje stvari s vodom? 

Za razliku od kafe, voda nema negativan uticaj na analize. Naprotiv, pijenje vode pre vađenja krvi pomaže održavanju hidratacije, što olakšava pronalaženje vena i čini proces uzimanja uzorka bržim i jednostavnijim.

Ako želite da vaši rezultati krvnih testova budu tačni, odložite jutarnju šoljicu kafe i umesto nje popijte čašu vode - vaše telo će vam biti zahvalno.