Slušaj vest

Aritmije su nepravilnosti u radu srca, kada srce kuca prebrzo, presporo ili neregularno.

Normalan rad srca podrazumeva ritmično kucanje, dok aritmije mogu dovesti do lupanja srca, gušenja, vrtoglavice, bola u grudima ili umora.  

Koji su uzroci aritmija?

- Spoljni faktori poput stresa, problema sa gastrointestinalnim traktom, želudačne kile i smetnji u plućnoj funkciji mogu biti uzrok aritmija - kaže prof. dr Siniša Pavlović, interventni kardiolog, ali naglašva da se to ređe dešava. 

- Ako imate neko od ovih stanja koja mogu da izazovu aritmije, rešavanjem tih problema, kao i promenom ishrane, možete prirodnim putem rešiti aritmije - navodi prof. dr Pavlović.

Drugi načini za rešavanje problema sa aritmijama:

Prirodni načini za ublažavanje aritmija koji ne zahtevaju lekove uključuju promene u ishrani, fizičkoj aktivnosti i načinu života.

vrtoglavica-lupanje-srca-shutterstock-2337380301.jpg
Aritmije dovode do lupanja srca, gušenja, vrtoglavice, bola u grudima ili umora Foto: Shutterstock

Iako je važno napomenuti da je konsultacija sa lekarom ključna, evo nekoliko saveta koji mogu da pomognu:

  • Zdrava ishrana: Smanjite unos kofeina, alkohola i hrane bogate natrijumom. Povećajte unos hrane bogate kalijumom, magnezijumom i omega-3 masnim kiselinama, kao što su banane, orašasti plodovi, riba (posebno masna) i zeleno lisnato povrće.
  • Redovna fizička aktivnost: Umerena aerobna aktivnost, kao što je brza šetnja ili vožnja bicikla, može da poboljša rad srca i pomogne u regulaciji srčanog ritma.
  • Upravljanje stresom: Tehnike opuštanja, poput meditacije, dubokog disanja, joge ili taj čija, mogu da smanje nivo stresa i doprinesu stabilizaciji srčanog ritma.
  • Održavanje zdrave telesne težine: Prekomerna težina može da poveća rizik od aritmija, pa je postizanje i održavanje zdrave telesne težine važno.
  • Smanjenje pušenja i alkohola: Pušenje i prekomerni unos alkohola mogu da pogoršaju aritmije, pa bi bilo korisno izbegavati ove navike.
  • Dobar san: Kvalitetan san od 7-8 sati svake noći pomaže u održavanju ravnoteže u organizmu i smanjuje stres.
  • Biljni tretmani: Neki biljni suplementi, poput valerijane, lavande ili ženšena, mogu da pomognu u smanjenju anksioznosti i poboljšanju srčanog ritma, ali je važno da se konsultujete s lekarom pre nego što počnete da ih koristite.

Pre nego što se odlučite da na prirodan način rešite vaše aritmije konsultujte se sa lekarom!

trcanje-shutterstock-372703618.jpg
Umerena aerobna aktivnost, kao što je brza šetnja ili vožnja bicikla, pomaže u regulaciji srčanog ritma Foto: Shutterstock

Kako da prepoznate da li vaše aritmije zahtevaju lečenje lekovima?

- Nažalost, većina pacijenata koji dolaze zbog aritmija imaju složenije probleme koji zahtevaju medicinsku intervenciju - ističe prof. dr Pavlović.

Doktor smatra da je preskakanje srca normalna pojava i da se kod svake zdrave osobe bar jednom desi da mu srce preskoči, nije uvek razlog za paniku.

Obratite pažnju na učestalost aritmija

Važno je pratiti učestalost aritmija i da li one izazivaju simptome poput lupanja srca, nepravilnog rada srca, umora, gušenja u grudima, oticanja nogu ili slabosti pri kretanju. Lupanje srca može u početku da bude povremeno, traje nekoliko minuta, zatim da se javlja više puta tokom dana, a u kasnijim fazama može preći u trajnu aritmiju.

Prof. dr Pavlović navodi ključna pitanja koja postavlja pacijentima koji se javljaju sa problemima lupanju srca:

  • Kako je počelo?
  • Kada se javlja?
  • U kojim situacijama?

Mnoge osobe doživljavaju „preskakanje srca“, a da toga nisu ni svesne! Iako se obično smatra da je ovo ozbiljan problem, u većini slučajeva to je potpuno bezopasno i javlja se kao rezultat preopterećenja srčanog mišića, poput stresa ili konzumiranja previše kofeina. U svakom slučaju, ako se aritmije javljaju učestalo ili uz ozbiljne simptome, važno je posetiti lekara. Foto: Shutterstock

Odgovori na ova pitanja pomažu da se razlikuju aritmije koje se mogu rešiti prirodnim putem od onih koje zahtevaju medicinsku intervenciju.

- Na primer, preskakanje srca koje se javlja kada legnete nakon obilnog obroka, potpuno je normalno. To je situacija u kojoj dijafragma vrši pritisak na srce, izazivajući aritmiju koja nije opasna, ali je direktno povezana sa tim. Naravno, ne lečimo lekovima ni one aritmije koje su posledica noćnih poseta frižideru. 

- Aritmije koje zahtevaju lečenje lekovima su one koje, prema dijagnostici, moraju biti tretirane, jer njihova učestalost kod pacijenata izaziva potrebu da se smanje simptomi. Čak i kada je simptom strah, važno je reagovati - naglašava prof. dr Pavlović.

 Aritmije i intimni odnosi kardiolog otkriva kada ima razloga za brigu