Da li urin može da se da samo ujutru? 3 stvari koje bi trebalo znati pre odlaska u laboratoriju
Analiza urina je jedna od najčešćih dijagnostičkih metoda, ali kako bi rezultati bili tačni, važno je pravilno uzeti i dostaviti uzorak. Mnogi se pitaju da li urin mora biti prvi jutarnji ili se može prikupiti u bilo koje doba dana.
Stručnjaci preporučuju da se za analizu koristi prvi jutarnji urin, jer je najkoncentrovaniji i daje najpreciznije rezultate. Osim toga, način uzimanja i vreme dostave uzorka igraju ključnu ulogu u tačnosti nalaza.
Kako pravilno uzeti i dostaviti uzorak urina?
- Uzimanje uzorka - Poželjno je da to bude drugi mlaz prvog jutarnjeg urina, jer sadrži najviše informacija o stanju organizma. Uzorak se prikuplja u sterilnu posudu, dostupnu u apotekama.
- Pravilna higijena - Pre davanja uzorka potrebno je oprati ruke i intimnu regiju kako bi se sprečila kontaminacija.
- Vreme dostave - Uzorak treba odneti u laboratoriju u roku od dva sata. Stajanjem na sobnoj temperaturi urin menja boju, miris, pH vrednost i sastav, što može da utiče na rezultate.
Za razliku od priprema za analizu krvi, veće količine vode ne bi trebalo unositi noć pre davanja uzorka, jer mogu da razblaže urin i utiču na nalaz, dodaju stručnjaci.
Poštovanjem ovih smernica dajete sve od sebe da rezultati analize budu tačni i izbegavate mogućnost ponovnog testiranja.
3 moćna eliksira za regulaciju šećera u krvi: Idealni za predijabets, a pripremaju se vrlo lako