Slušaj vest

Istraživanje koje je sproveo tim sa Univerziteta Harvard i Opšte bolnice u Masačusetsu ukazuje na "osnovne molekularne mehanizme" koji povezuju crevne bakterije Morganella morganii i veliki depresivni poremećaj.

Objavljeni u Journal of the American Chemical Society, nalazi prate objavljivanje istraživanja poslednjih godina koje sugerišu samo statističku korelaciju između crevnih bakterija i ljudskih fenotipova.

Istraživači su otkrili da hemikalija dietanolamin, ili DEA, sastojak nekih deterdženata, ponekad zauzima mesto šećernog alkohola u molekulu koji stvaraju bakterije u crevima, zauzvrat izazivajući imuni odgovor koji dovodi do oslobađanja inflamatornih proteina - citokini.

- Postojala je priča koja povezuje mikrobiom creva sa depresijom, a ova studija ide korak dalje, ka stvarnom razumevanju molekularnih mehanizama koji stoje iza te veze - rekao je Džon Klardi sa Harvarda, koji sugeriše da bi rezultati mogli da izazovu depresiju, ili barem neke slučajeve depresije, i da bi ih trebalo klasifikovati kao auto-inflamatorne ili autoimune bolesti i lečiti u skladu sa tim.

Istraživači uključeni u rad u prošlosti otkrili su da su određene bakterije creva povezane ne samo sa crevnim stanjima poput Kronove bolesti, već i sa autoimunim stanjima poput lupusa.

Izvor: yahoo.com/Zdravlje.Kurir.rs