Tihi znaci problema s disanjem: Kako da prepoznate da vašem telu fali kiseonik?
Različiti faktori i zdravstveni problemi mogu da smanje nivo kiseonika u organizmu, što može da dovede do ozbiljnih komplikacija ako se ne prepozna na vreme.
Svi znamo koliko je kiseonik važan za disanje i sam život. Pandemija koronavirusom pokazala nam je i koliko problemi s plućima mogu da budu opasni - mnogi su ostajali bez daha, a nažalost, neki od njih su izgubili i život. No, osim koronavirusa, i druge respiratorne infekcije i hronične bolesti pluća mogu da smanje nivo kiseonika u telu.
Ako organizam ne dobija dovoljno kiseonika, može da dođe do stanja koje se naziva hipoksija - ozbiljnog problema koji može da ugrozi srce, mozak i druge organe. Zato je važno prepoznati prve znakove i reagovati na vreme.
Šta uzrokuje nedostatak kiseonika?
Kako objašnjava dr Brunda M S, specijalista interne medicine, manjak kiseonika (hipoksija) nastaje kada tkiva i organi ne dobijaju dovoljno kiseonika. Uzroci mogu biti različiti - od respiratornih bolesti i problema sa cirkulacijom do boravka na velikim nadmorskim visinama.
Prema istraživanjima, najčešći uzroci hipoksije su upala pluća i hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP). U ređim slučajevima, do smanjenja kiseonika može da dođe zbog boravka na visokim nadmorskim visinama ili trovanja cijanidom. Takođe, bolesti poput astme i srčane slabosti mogu da ometaju normalno snabdevanje krvi kiseonikom.
Loše navike, poput pušenja, prekomernog unosa alkohola i sedelačkog načina života, dodatno pogoršavaju stanje i povećavaju rizik od ozbiljnih komplikacija.
Kako prepoznati manjak kiseonika u telu?
Prema podacima Medical News Today, nivo kiseonika u krvi ispod 60 mm Hg može da ukazuje na to da vitalni organi ne dobijaju dovoljno kiseonika. Neki od znakova na koje bi trebalo obratiti pažnju su:
- Kratak dah
Ubrzan rad srca
Zbunjenost
Hronični umor
Glavobolja
Kašalj i šištanje u plućima
Plavičasta boja kože, noktiju i usana (cijanoza)
Kako poboljšati kapacitet pluća?
Dr Brunda naglašava da promene životnih navika i vežbe disanja mogu da pomognu u poboljšanju nivoa kiseonika u organizmu.
- Redovna fizička aktivnost, zdrava ishrana bogata antioksidansima i dovoljno hidratacije mogu da poboljšaju rad respiratornog sistema i povećaju kapacitet pluća. Takođe, vežbe disanja, poput dijafragmalnog disanja (iz stomaka) ili disanja sa stisnutim usnama (prilikom izdisaja), mogu da poboljšaju razmenu kiseonika u plućima i olakšaju disanje. Osim što pomažu plućima, ove tehnike smanjuju stres i anksioznost - sugeriše doktor.
Ako primetite simptome hipoksije, neophodno je da što pre potražite medicinsku pomoć. U većini slučajeva, lečenje zahteva dopunski kiseonik ili terapiju kiseonikom. Osobe s hroničnim bolestima pluća, poput astme, HOBP-a ili upale pluća, trebalo bi da redovnoprate nivo kiseonika i vode računa o zdravlju disajnih puteva.
Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs
Novi tretman za snižavanje holesterola: Naučnici otkrivaju revolucijarnu genetsku terapiju