Slušaj vest

Ruke su dizajnirane za obavljanje raznih zadataka, od pisanja i zakopčavanja dugmadi do otvaranja tegle, vrata ili podizanja teškog tereta. Kada funkcionišu normalno, možete da obavljate različite aktivnosti bez razmišljanja o tome koliko su vam ruke korisne. Kada, međutim, dođe do upale, traume ili povrede, bol ili ukočenost mogu značajno da utiču na svakodnevni život.

Šaka je složena struktura koja se sastoji od 27 kostiju, ligamenata, tetiva, mišića i nerava, te postoji mnogo potencijalnih uzroka bola. Navodimo neke od najčešćih uzroka bolova u šaci, simptome na koje bi trebalo obratiti pažnju i opcije lečenja.

Najčešći uzroci bolova u šaci

Osteoartritis (artroza) 

Osteoartritis je degenerativna bolest koja utiče na zglobove, uključujući zglobove šake. Kako starimo, hrskavica u zglobovima se troši, što dovodi do bola, ukočenosti i smanjenog opsega pokreta. Simptomi uključuju bolove pri pokretima i otežano savijanje prstiju.

otok-ruke-shutterstock-2021010764.jpg
Reumatoidni artritis je autoimuna bolest koja izaziva upalu zglobova Foto: Shutterstock

Reumatoidni artritis

Reumatoidni artritis je autoimuna bolest koja izaziva upalu zglobova, pa tako i onih u šaci. Osim bola, može doći do otoka, crvenila i smanjenog opsega pokreta. Ovaj oblik artritisa obično zahvata oba zgloba šaka, a simptomi su često izraženiji ujutru.

Sindrom karpalnog tunela

Karpalni tunel je uski prolaz u zglobu šake kroz koji prolaze nervi i tetive. Kada se ovaj prostor suzi, može da dođe do pritiska na nerv medianus, što izaziva bol, utrnulost, peckanje ili slabost u prstima. Ovaj sindrom je čest kod osoba koje rade poslove koji uključuju ponavljajući pokret ruku (pisanje na tastaturi, rad na traci i kućni poslovi).

shutterstock-1651325704.jpg
Ponavljajući pokreti ruku su obično uzrok sindroma karpalnog tunela Foto: Shutterstock

Tenosinovitis (De Kervenova bolest)

De Kervenova bolest ili sindrom predstavlja upalu tetive i okolne opne koja može da izazove bol u šaci i ograniči pokretljivost, a česta je kod osoba koje prekomerno koriste šaku ili ruke (sportisti, muzičari i radnici u zdravstvu). Stenozirajući tenosinovitis je poznat i pod nazivom "škljocajući prst".

Povrede

Povrede kao što su prelomi, uganuća ili istegnuća mogu da izazovu jake bolove u šaci. Simptomi ovih povreda su otok, modrice i smanjen opseg pokreta.

Simptomi na koje treba obratiti pažnju 

Bolesti i stanja šake mogu da se manifestuju na različite načine, a najčešći simptomi uključuju:

  • Bol koji može da bude oštar, probadajući ili tup, a obično se povećava s pokretima šake ili pritiskom na zglobove
  • Ukočenostkoja uključuje osećaj krutosti u prstima ili zglobovima, što otežava obavljanje svakodnevnih aktivnosti
  • Oticanje i crvenilo koje može da izazove i lokalno povišenu temperaturu kože zgloba
  • Osećaj slabosti prilikom kojeg se mogu primetiti poteškoće s držanjem predmeta ili gubitak snage u rukama, kao i ispadanje predmeta

Mogućnosti lečenja

Lečenje bolova u šaci zavisi od uzroka. Postoji više metoda i pristupa, a najčešće se koriste:

tegovi shutterstock_2291837285.jpg
Lečenje bolova u šaci zavisi od uzroka i može da uključuje fiziotepiju Foto: Shutterstock

  • Odmaranje i hladne obloge - Odmaranje šake je ključno u slučaju povrede ili prekomernog korišćenja, dok hladne obloze mogu da pomognu u smanjenju otoka i bola.
  • Lekovi protiv bolova - Lekovi poput nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAID) mogu da pomognu u smanjenju bola i upale, dok za teže slučajeve lekar može da prepiše jače analgetike ili kortikosteroide.
  • Fizioterapija - Fizioterapeut može da preporuči vežbe koje će poboljšati pokretljivost šake i ojačati mišiće. Takođe, u lečenju pomažu i specijalizovane tehnike poput masaže, ultrazvuka ili elektroterapije.
  • Ortoze i ostala zaštitna sredstva - U nekim slučajevima, nošenje zaštitnih zavoja, ortoza ili kompresorskih rukavica može da pomogne u stabilizaciji šake i smanjenju bola.
  • Hirurški zahvati - U teškim slučajevima, kada konzervativni tretmani nisu efikasni, može da se preporuči hirurška intervencija. Na primer, operacija karpalnog tunela oslobađa pritisak na nerv, dok je kod teških oblika artritisa potrebna zamena zgloba.

Ako primetite uporne bolove, ukočenost ili slabost u šaci, obratite se lekaru kako bi se otkrio uzrok i pronašao najbolji način lečenja.

Izvor: Adiva.hr/Zdravlje.kurir.rs

Pročitajte i nešto više o otečenim prstima - ovo je 15 mogućih uzroka, a ovo načini za rešavanje problema.