Šta označava visok, a šta nizak nivo kreatinina? Sve o ključnom indikatoru zdravlja bubrega
Zdravlje bubrega jako je važno za opšte stanje organizma, a jedan od najpouzdanijih pokazatelja njihovog rada je nivo kreatinina u krvi. Evo šta on predstavlja i na šta ukazuje visok, a na šta nizak nivo kreatinina.
Provera nivoa kreatinina je jedan od najboljih načina za merenje zdravlja bubrega. Kreatinin, otpadni proizvod koji nastaje razgradnjom kreatina u mišićima, pokazuje koliko dobro vaši bubrezi filtriraju otpadne materije iz krvi. Ni previše ni premalo kreatinina nije dobro, jer oba stanja mogu da ukazuju na osnovne zdravstvene probleme.
Šta znače visok i nizak nivo kreatinina?
- Nivoi kreatinina nemaju fiksnu definiciju "visokog" ili "niskog", jer laboratorije koriste različite opsege, kao što su 0,2-1,2 ili 0,3-1,4 mg/dL. Ceo koncept kontrole kreatinina je da se osigura da funkcija bubrega bude normalna, jer je kreatinin otpadni proizvod koji stvaraju mišići, a obično ga izlučuju bubrezi - objašnjava nefrolog dr Upal Sengupta.
Ako bubrezi ne rade kako treba, kreatinin će se akumulirati i povećati u telu, što indirektno ukazuje na određene abnormalnosti u funkcionisanju bubrega.
- Međutim, doktori sada koriste brzinu glomerularne filtracije (proces u bubrezima tokom kojeg se krv filtrira kroz male kapilare u glomerulima, struktura unutar bubrega, GFR) kako bi preciznije procenili funkciju bubrega - objašnjava dr Sengupta.
U proračunu GFR-a koriste kreatinin, ponekad i cistatin C (protein koji se proizvodi u svim ćelijama tela i koristi se kao marker za procenu funkcije bubrega), kao i faktori poput starosti i pola.
- GFR veći od 60 obično znači da bubrezi dobro funkcionišu, dok GFR ispod 60 zahteva dodatne procene kako bi se utvrdio stepen hronične bolesti bubrega (CKD) - navodi dr Sengupta.
Simptomi abnormalnog nivoa kreatinina
Visok kreatinin, što ukazuje na nizak GFR i smanjenu funkciju bubrega, može da izazove simptome kao što su:
- gubitak apetita
- mučnina
- slabost
- anemija
- visok krvni pritisak
- kratkoća daha
- povraćanje
- oticanje
S druge strane, nizak nivo kreatinina obično ne izaziva specifične simptome. On jednostavno može da ukazuje na nisku mišićnu masu, a fokus bi trebalo da bude njeno povećanje.
Faktori koji utiču na nivo kreatinina
Funkcija bubrega je ključni faktor koji utiče na nivo kreatinina u krvi. Ako su bubrezi oslabljeni, kreatinin se ne izlučuje efikasno, što dovodi do njegovog povećanja u krvi. S druge strane, nizak nivo kreatinina u krvi obično ukazuje na smanjenu mišićnu masu, a ne nužno na problem sa bubrezima - kaže dr Sengupti.
Mišićna masa takođe igra važnu ulogu
Ljudi s većom mišićnom masom mogu prirodno da imaju nešto viši nivo kreatinina. Merenje cistatina C, kada se koristi zajedno s jednačinama za procenu kreatinina, pruža precizniju sliku bubrežne funkcije, posebno kod osoba s malom mišićnom masom, koje bi inače mogle da imaju netačno nizak nivo kreatinina.
Koliko često treba da proveravate nivo kreatinina?
Preporučuje se da osobe s faktorima rizika od bolesti bubrega, kao što su visok krvni pritisak, dijabetes, porodična istorija bolesti bubrega ili povišen kreatinin, prate njegov nivo svakih 3-6 meseci, ili češće.
- Osobe bez faktora rizika trebalo bi da rade rutinske provere, barem jednom godišnje, zbog rastuće prevalencije bolesti bubrega - preporučuje dr Sengupta.
Promene životnog stila za zdrav nivo kreatinina
Održavanje optimalnog nivoa kreatinina znači održavanje zdravlja bubrega. Ovo može da se postigne kroz promene načina života:
- Držite pod kontrolom krvni pritisak i šećer u krvi
- Pijte puno vode kako bi se izbegla dehidracija
- Lekove koristite oprezno i samo po preporuci lekara
- Redovno vežbanje
- Ograničite unos soli
Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.Kurir.rs
Tanju je povreda mladeža odvela lekaru: "Bio je normalne boje i izgleda, nije slutilo na zlo, a onda sam saznala da imam melanom"