Koje analize su potrebne za dijagnostiku opadanja kose? Hormonalna neravnoteža i nedostatak vitamina i minerala najčešći su uzrok
Lekari koriste različite analize krvi za otkrivanje uzroka opadanja kose, uključujući testove na hormone, funkciju štitne žlezde i deficite hranljivih materija poput gvožđa i vitamina D. Kombinovanjem sa drugim testovima poput biopsija kože glave ili trihometrijske analize, analize krvi pomažu lekarima da procene zdravlje kose.
Dijagnostikovanje opadanja kose podrazumeva razumevanje njegovog uzroka, koji može da varira od osobe do osobe. Lekari obično počinju sa pitanjima o vašoj zdravstvenoj istoriji i pregledom vaše kože glave. Ponekad lekari nalažu analize krvi kako bi proverili moguće skrivene probleme, kao što su hormonske neravnoteže ili nedostaci hranljivih materija, koji mogu uticati na rast kose.
Koje analize krvi dijagnostikuju opadanje kose?
Najčešće analize krvi za opadanje kose uključuju:
Kompletna krvna slika (KKS)
Kompletna krvna slika (KKS) meri različite komponente vaše krvi, uključujući crvene i bele krvne ćelije, hemoglobin i trombocite. Ovaj test pomaže u dijagnostikovanju stanja poput anemije, koja, kada je uzrokovana nedostatkom gvožđa, može dovesti do opadanja kose zbog nedostatka gvožđa potrebnog za rast i održavanje folikula kose.
Test nivoa vitamina za opadanje kose
Nedostaci vitamina, posebno vitamina D i B12, mogu izazvati opadanje kose. Pilot studija iz 2023. godine povezala je nedostatak vitamina D sa alopecijom areatom, stanjem u kojem imuni sistem uništava folikule kose, što dovodi do opadanja kose.
Studije gvožđa i feritina
Gvožđe pomaže u proizvodnji hemoglobina, koji prenosi kiseonik do folikula kose kako bi podržao zdrav rast. Nizak nivo gvožđa može usporiti rast kose i uticati da se ona proredi.
Feritin je protein koji skladišti gvožđe u telu. Nizak nivo feritina sugeriše iscrpljene rezerve gvožđa, što može oslabiti kosu i izazvati opadanje.
Studije gvožđa i feritina pomažu lekarima da dijagnostikuju stanja opadanja kose koje može biti uzrokovano nedostatkom gvožđa.
Testovi nivoa šećera (glukoze)
Testovi glukoze pomažu lekarima da otkriju neravnoteže u nivou šećera u krvi povezane sa dijabetesom. Studija iz 2019. godine pokazala je snažnu vezu između nekontrolisanog nivoa šećera u krvi kod dijabetesa tipa 2 i ozbiljnog opadanja kose na sredini temena, posebno kod Afroamerikanki.
Test hormona štitne žlezde (TSH)
Istraživanja sugerišu da i hipotiroidizam (smanjena funkcija štitne žlezde) i hipertiroza (povećana funkcija štitne žlezde) mogu dovesti do stanjivanja ili opadanja kose.
Test TSH pomaže u proceni funkcije štitne žlezde i određivanju da li problemi sa štitnom žlezdom doprinose opadanju kose.
Testovi hormona polnih žlezda za opadanje kose
Hormonske neravnoteže koje uključuju testosteron, estrogen ili dihidrotestosteron (DHT) čest su uzrok opadanja kose, posebno kod muške ćelavosti (androgena alopecija).
Testovi hormona polnih žlezda pomažu lekarima da dijagnostikuju mušku ćelavost i hormonski povezane uslove poput policističnih jajnika (PCOS).
Test na antinuklearne antitela (ANA)
Test na antinuklearna antitela (ANA) pomaže u identifikaciji autoimunih bolesti poput lupusa, koje mogu oštetiti kožu glave i dovesti do ožiljkastog opadanja kose.
ANA testiranje pomaže lekarima da identifikuju određene vrste opadanja kose, naročito ako autoimuni poremećaj može biti uzrok.
Marker inflamacije
Hronična upala može ometati ciklus rasta kose, dovodeći do stanja poput telogenog efluvijuma i alopecije areate. Testovi poput brzine sedimentacije eritrocita (ESR) i C-reaktivnog proteina (CRP) otkrivaju upalu u telu.
Test na venerične bolesti
Sifilis, polno prenosiva infekcija (STI), može izazvati opadanje kose. Ovo se često pojavljuje kao pečati ćelavih mesta poznata kao "alopecija sa moljacima." Test na venerične bolesti specifičan je za identifikaciju infekcija poput sifilisa.
Test nivoa kortizola
Hronični stres može izazvati stanja opadanja kose kao što je telogeni efluvijum, u kojem kosa opada više nego obično jer folikuli ulaze u fazu mirovanja i prestaju da rastu pre vremena.
Test kortizola meri nivo hormona stresa, kortizola, u vašoj krvi.
Pročitajte: 7 faktora koji povećavaju nivo kortizola i kako da ga smanjite: Ovaj hormon je okidač za anksioznost, visok pritisak, osteoporozu
Koji još testovi pomažu lekarima da dijagnostikuju uzrok opadanja kose?
Pored analiza krvi, lekari mogu koristiti i druge testove za dijagnostikovanje opadanja kose:
Biopsija kože glave: Tokom biopsije kože glave uzima se mali uzorak kože koji se zatim ispituje pod mikroskopom kako bi se identifikovao uzrok opadanja kose.
Test povlačenja: Lekar nežno povlači pramenove kose kako bi proverio koliko kose opada. Gubitak od 50 do 100 dlaka dnevno smatra se normalnim.
Medicinska istorija: Pregled ishrambenih navika, rutina nege kose, porodične istorije i opšteg zdravlja može pomoći u identifikovanju mogućih uzroka opadanja kose.
Fizički pregled: Lekar ispituje kožu glave i kosu kako bi proverio obrazac opadanja kose i potražio znakove infekcija ili drugih kožnih oboljenja.
Test sa karticom: Ovaj test podrazumeva pomeranje male kartice po kosi kako bi se razlikovale nove dlačice od slomljenih.
Trihometrijska analiza: Ovaj test koristi digitalni alat za merenje gustine kose, brzine rasta i debljine, pomažući u proceni opšteg zdravlja i stanja kose.
Kada posetiti lekara?
Trebalo bi da razmislite o odlasku lekaru ako primetite:
* Prekomerno opadanje kose
* Iznenadno ili mrljasto opadanje kose
* Stanjivanje kose po celoj glavi
* Opadanje kose nakon početka uzimanja novih lekova
* Simptomi na koži glave poput crvenila, svrabova ili bola
* Drugi simptomi poput umora, promena u težini ili neregularnosti menstruacije
Brzo dobijanje medicinske pomoći omogućava vašem lekaru da uradi potrebne analize krvi za opadanje kose i identifikuje uzrok.
Šta je alopecija i zbog čega se javlja? Ovo su najčešći simptomi, uzroci i načini lečenja
Healthline.com/Zdravlje.Kurir.rs
Tanju je povreda mladeža odvela lekaru: "Bio je normalne boje i izgleda, nije slutilo na zlo, a onda sam saznala da imam melanom"