I voda obara krvni pritisak: Koliko treba popiti i koliko sačekati da biste videli rezultate?
Na krvni pritisak utiče mnogo faktora, uključujući ishranu, nivo fizičke aktivnosti i svakodnevni stres. Stručnjaci objašnjavaju da voda za piće može da pomogne u normalizaciji krvnog pritiska.
U slučaju dehidratacije, voda može da pomogne u snižavanju krvnog pritiska. Iako nije zamena za lečenje hipertenzije, redovno pijenje vode doprinosi održavanju zdravog nivoa krvnog pritiska, bez obzira na to da li imate visok pritisak ili ne.
- Hidratacija pomaže u regulisanju zapremine krvi, podržava cirkulaciju i smanjuje opterećenje srca - kaže dr Britani Feri, pulmolog i profesor na Univerzitetu Južne Kalifornije
Dehidratacija smanjuje zapreminu krvi, što povećava koncentraciju natrijuma i uzrokuje sužavanje krvnih sudova, čime se povećava krvni pritisak.
Voda za piće može da snizi krvni pritisak u roku od 30 do 60 minuta, a promene se primećuju nakon 15 do 20 minuta.
Za merenje pritiska preporučuje se da sačekate najmanje 30 minuta nakon unosa vode, dok je za efekat često dovoljno 500 ml vode (dve čaše).
Koliko vode generalno treba da pijemo?
Preporučena dnevna količina vode za odrasle osobe je oko 2,7 litara za žene i 3,7 litara za muškarce, što uključuje sve tečnosti - vodu, tečnost iz hrane i drugih napitaka.
Pored vode, krvni pritisak se može sniziti i pijenjem napitaka poput soka od cvekle, paradajza, pomorandže, nara, brusnice, kao i crnog i zelenog čaja.
Izvor: Singlecare.com/Zdravlje.Kurir.rs
Da li i vi satima sedite u kancelariji i potpuno ste ukočeni? Ove vežbe za bol u leđima i kukovima će vas preporoditi