Slušaj vest

Život u gradovima ne utiče na nas na isti način kao život u prirodi. Osim što su urbane sredine izložene većem stepenu zagađenosti vazduha, što povećava rizik od respiratornih oboljenja, poput astme i raka pluća, nedostatak prirode može negativno uticati i na naše psihičko stanje.

Dobra vest je da nije potrebno seliti se na selo da biste uživali u blagodatima prirode.

Istraživanja pokazuju da čak i kratka šetnja šumom može smanjiti stres, ojačati imunitet, smanjiti rizik od bolesti i poboljšati raspoloženje. Zanimljivo je da samo gledanje biljke na stolu može imati sličan pozitivan efekat.

Studije pokazuju da je pravo rešenje priroda

Koncept „šumskog kupanja” ( japanska praksa koja podrazumeva svesno uranjanje u prirodu, posebno šumske predela, kako bi se poboljšalo mentalno i fizičko zdravlje, Shinrin-yoku), popularan u Japanu, istražuje se od 1980-ih. Danas u nekim delovima sveta lekari pacijentima sa određenim hroničnim bolestima umesto lekova prepisuju povlačenja u šumu.

shutterstock-1961438233.jpg
Istraživanja pokazuju da čak i kratka šetnja šumom može smanjiti rizik od nekih bolesti Foto: Shutterstock

Nažalost, pristup prirodi nije lak, jer više od 50% svetske populacije živi u gradovima, a do 2050. godine taj broj će porasti na 70%, što povećava potrebu za prirodom.

Ako se osećate pod stresom, umorno ili neraspoloženo, rešenje može biti jednostavnije nego što mislite. Prošetajte parkom u komšiluku, vozite se biciklom umesto da koristite automobil, otvorite malu baštu – na svom balkonu, u dvorištu ili čak u svom stanu.

Ne morate da pravite velike promene – samo nekoliko minuta šetnje dnevno provedenih u prirodi može poboljšati vaše zdravlje, smanjiti stres i doneti osećaj mira. Možda je vreme da priroda postane deo vašeg svakodnevnog života.

Izvor: Index.hr/Zdravlje.Kurir.rs

Kada ste poslednji put šetali šumom ili parkom i uživali u prirodi? Sigurno ste primetili da se nakon toga osećate osveženo i puni energije, stručnjak objašnjava zašto je priroda toliko jaka za naše zdravlje