8 grešaka u vezi s holesterolom koje možda pravite: Kardiolog savetuje kako da ih izbegnete i sačuvate zdravlje srca
Da li potpuno izbegavanje masti pomaže u snižavanju holesterola? Možda i ne. Saznajte koje su još česte greške koje nesvesno možete da pravite dok pokušavate da držite nivo holesterola pod kontrolom.
Uzimate propisanu terapiju za snižavanje holesterola, a nivo LDL-a vam je i dalje visok? Možda mislite da par zalogaja pržene hrane ili neki industrijski prerađeni proizvod ne mogu mnogo da vam škode, ali dugoročno gledano, da, mogu da imaju ozbiljne posledice. Nezdrava ishrana je jedan od glavnih uzroka povišenog holesterola, a uz to idu i sedelački način života, stres i prekomerno unošenje alkohola. Čak i ako mislite da pazite na sve ovo, možda i dalje pravite neke greške koje utiču na povećanje masnoća u krvi, kaže kardiolog dr Čirag D. Iako postoji mnogo faktora koji mogu da povise LDL holesterol, neke greške bi ipak možda mogli da izbegnete.
Potpuno izbacivanje masti
Nisu sve masti loše za organizam. Kada pravite plan ishrane za snižavanje holesterola, važno je da uvrstite zdrave masti iz avokada, orašastih plodova i maslinovog ulja. One mogu da poprave nivo holesterola. Međutim, trans i zasićene masti svakako treba smanjiti, odnosno izbegavati.
Oslanjanje samo na lekove
Mnogi misle da je dovoljno samo uzimati terapiju, ali bez promene životnih navika efekat nije isti.
- Lekovi su delotvorni, ali najbolji rezultati se postižu kada se kombinuju sa zdravom ishranom, fizičkom aktivnošću i smanjenjem stresa - objašnjava dr Čirag.
Nedostatak fizičke aktivnosti
Nedovoljno kretanja povećava nivo lošeg (LDL) i smanjuje nivo dobrog (HDL) holesterola, što zajedno povećava rizik od srčanih bolesti. Istraživanje objavljeno u časopisu BMC pokazalo je da redovna fizička aktivnost pozitivno utiče na nivo HDL-a. Žustra šetnja, vožnja bicikla ili plivanje mogu značajno da poboljšaju stanje.
Premalo vlakana u ishrani
Ishrana siromašna vlaknima može da povisi nivo LDL-a jer vlakna pomažu u izbacivanju viška holesterola iz organizma. Zato je važno jesti integralne žitarice, voće, povrće i mahunarke, jer one, osim što pomažu u kontroli holesterola, čuvaju i zdravlje srca.
Preskakanje redovnih provera
- Mnogi ne proveravaju nivo holesterola sve dok se ne pojavi neki ozbiljan zdravstveni problem - upozorava dr Čirag. Redovne kontrole i praćenje vrednosti su ključni za prevenciju i pravovremenu reakciju.
Unošenje loših masti
Previše zasićenih i trans masti iz pržene hrane, industrijskih grickalica i crvenog mesa podiže nivo LDL-a. Istraživanje objavljeno u časopisu Current Atherosclerosis Reports potvrđuje da upravo zasićene masti najviše doprinose povećanju lošeg holesterola. Zamenite ih zdravijim izvorima masti - orašastim plodovima, semenkama, maslinovim uljem i masnom ribom, koji podižu nivo HDL-a, poznatog kao "dobar" holesterol.
Zanemarivanje stresa
Stres igra veliku ulogu u povećanju LDL-a, pa je važno naći način da ga ublažite. Dugotrajan stres podiže nivo kortizola, što može da doprinese višim vrednostima holesterola. Aktivnosti poput joge, meditacije i dubokog disanja mogu da pomognu da se on smanji.
Preterano unošenje alkohola
Iako umeren unos alkohola može da bude prihvatljiv, prekomerno uživanje u njemu može da poveća nivo triglicerida i lošeg holesterola, a ujedno dodaje i nepotrebne kalorije koje dovode do viška kilograma. To dodatno povećava LDL i smanjuje HDL. Zato je najbolje svesti alkohol na minimum ili ga potpuno izbegavati.
Kako držati holesterol pod kontrolom
Povišen nivo LDL holesterola može da bude ozbiljan rizik za zdravlje srca, ali postoje jednostavni načini da ga držite pod kontrolom.
- U ishranu treba uvrstiti zdrave masti iz orašastih plodova, semenki i maslinovog ulja. Pored toga, važno je svakog dana najmanje 30 minuta praktikovati umereno intenzivnu fizičku aktivnost, poput brzog hodanja, vožnje bicikla ili plivanja - ili bar pet dana nedeljno. Ove navike pomažu u povećanju nivoa "dobrog" HDL holesterola. Takođe, preporučuje se prestanak pušenja i izbegavanje prekomernog unosa alkohola - savetuje dr Čirag D.
Jedan od glavnih uzroka povišenog LDL-a je višak kilograma, naročito u predelu stomaka, a čak i mali gubitak može da bude od koristi.
- Stres može da podstakne nezdrav način ishrane i gojaznost, što dodatno pogoršava stanje. Zato je korisno praktikovati tehnike opuštanja, poput meditacije, dubokog disanja ili joge. Redovne analize krvi su ključne za praćenje nivoa holesterola, a pre bilo kakvih većih promena u načinu života ili uzimanja lekova, neophodno je posavetovati se sa lekarom - poručuje kardiolog.
Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs
Pročitajte više o novom tretmanu za snižavanje holesterola - naučnici otkrivaju revolucionarnu genetsku terapiju.
5 sabotera vitke linije: Ovo ne bi trebalo da radite posle 17 sati ako želite da smršate