Slušaj vest

Sok od cvekle, bilo od sirove ili kuvane biljke, bogat je betalainima, nitratima i vitaminom C, koji doprinose zdravlju na više načina. Ipak, pre nego što ga uvrstite u svakodnevnu ishranu, trebalo bi da znate da i ovaj napitak ima svoje mane, te stručnjaci opominju da je umerenost ključ - samo tako možete da izvučete maksimum koristi.

Zašto je sok od cvekle dobar za zdravlje?

Pre nego što pređemo na moguće negativne efekte, pogledajmo zašto je sok od cvekle toliko popularan među ljubiteljima zdravog načina života:

  • Poboljšava cirkulaciju - Zahvaljujući visokom sadržaju nitrata, može da doprinese širenju krvnih sudova i tako smanji opterećenje srca. Istraživanje iz 2015. godine, objavljeno u časopisu Experimental Biology And Medicine, pokazalo je da redovno unošenje ovog soka poboljšava rad srca.
    Dobar je pre treninga - Pomaže boljoj prokrvljenosti mišića, što može da poveća izdržljivost i smanji upalu mišića nakon vežbanja.
    Podstiče rad mozga - Povećanjem protoka krvi u mozgu, može da poboljša kognitivne funkcije, fokus i pamćenje.
    Jača imunitet - Vitamin C u ovom soku doprinosi jačanju odbrambenih sposobnosti organizma i smanjuje rizik od infekcija.
    Podstiče detoksikaciju jetre - Istraživanje objavljeno 2023. godine u časopisu Frontiers in Nutrition ukazuje na to da može da bude koristan i kod nealkoholne masne jetre.
sok od cvekle shutterstock_2320815397.jpg
Dobar za rad srca i mozga, ali samo u umerenim količinama Foto: Shutterstock

Neželjeni efekti soka od cvekle

Iako je bogat hranljivim materijama, preterano korišćenje može da izazove i određene zdravstvene probleme. Evo na šta bi trebalo obratiti pažnju:

Može da poveća rizik od raka

Sok od cvekle sadrži visok nivo nitrata, koji su korisni za cirkulaciju, ali kada ih unosimo u prekomernim količinama, mogu da reaguju sa želudačnom kiselinom i formiraju N-nitrozo jedinjenja. Ova jedinjenja su povezana s povećanim rizikom od raka, kako pokazuje analiza objavljena 2021. godine u časopisu Critical Reviews in Food Science and Nutrition.

pregled bubrega shutterstock_2160806643.jpg
Ako ste skloni bubrežnim oboljenjima, prvo se posavetujte s lekarom Foto: Shutterstock

Povećava rizik od kamena u bubregu

Cvekla je bogata oksalatima - jedinjenjima koja se lako vezuju za kalcijum i mogu da doprinesu stvaranju kalcijum-oksalatnih kristala. Ti kristali mogu da se talože u bubrezima i povećaju rizik od stvaranja kamena. Osobe sklone kamenu u bubregu trebalo bi da piju sok od cvekle s oprezom.

Može previše da snizi krvni pritisak

Iako je poznat po tome što pomaže u snižavanju krvnog pritiska, osobama koje već imaju nizak pritisak ili koriste lekove za regulaciju pritiska može da izazove vrtoglavicu i nesvesticu.

Može da izazove probavne tegobe

Sok od cvekle je prilično kiseo i može da iritira želudac, naročito ako se pije na prazan stomak ili u velikim količinama. Može da dovede do nadimanja, gasova, dijareje ili bola u stomaku.

stomak shutterstock_2233848563.jpg
Sok od cvekle je prilično kiseo i može da iritira želudac Foto: Shutterstock

Može da doprinese opadanju kose

Visok sadržaj oksalata ne samo da povećava rizik od kamena u bubregu, već može i da smanji apsorpciju cinka, minerala ključnog za zdravlje kose. Manjak cinka može da oslabi folikule dlake i dovede do pojačanog opadanja kose.

Može da izazove nagli skok šećera u krvi

Iako cvekla prirodno sadrži šećere, ceđenjem se gube vlakna koja bi inače usporila apsorpciju šećera. To može da izazove nagle skokove nivoa glukoze u krvi, što je posebno problematično za osobe s dijabetesom.

Može da ometa dejstvo određenih lekova

Sok od cvekle sadrži vitamin K, koji igra važnu ulogu u zgrušavanju krvi. To znači da može da smanji efikasnost lekova za razređivanje krvi i poveća rizik od krvnih ugrušaka ili krvarenja.

lekovi shutterstock_2287607167.jpg
Budite oprezni ako pijete lekove za razređivanje krvi Foto: Shutterstock

Koliko soka od cvekle je bezbedno piti?

Da biste izbegli neželjene efekte, preporučuje se unos od 120 do 240 ml soka dnevno (otprilike pola do jedne šolje). Ova količina je dovoljna za poboljšanje cirkulacije, zdravlje srca i detoksikaciju organizma.

Međutim, stručnjaci savetuju da je bolje jesti celu cveklu nego piti njen sok, jer vlakna iz cvekle pomažu u regulaciji šećera u krvi i varenju. Osobe s dijabetesom bi posebno trebalo da budu oprezne, jer sok može da izazove nagli skok šećera.

Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs

Mali test zdravlja s cveklom: Popijte sok ili pojedite salatu, pa proverite urin i stolicu