Slušaj vest

Nadutost je jedan od najčešćih simptoma, koji je obično prisutan kod pacijenata sa različitim poremećajima digestivnog trakta, ali se može javiti i kod potpuno zdravih osoba. Može biti uzrokovana različitim faktorima, od poremećaja crevne mikrobiote do poremećaja u motilitetu digestivnog trakta (gastrointestinalna pokretljivosti) ili preosetljivosti na određene sastojke hrane (kao što su gluten i laktuloza). Nadutost se može javiti kao izolovani simptom, ali je često praćen i brojnim drugim gastrointestinalnim tegobama, kao što su bolovi u trbuhu, mučnina, osećaj rane sitosti, kao i promene u pražnjenju creva (dijareja ili zatvor).

Nadutost se može pogoršati pod uticajem hrane koja uzrokuje fermentaciju, ali i zbog hroničnog stresa i drugih spoljašnjih faktora. Zbog toga je razumevanje nadutosti, kao i njenih uzroka, postalo izuzetno važno u svakodnevnom životu.

Na pojavu nadutosti posebno utiču ishrana, fizička aktivnost, stres i stil života.

Dijeta bogata ugljenim hidratima može pogoršati tegobe kao i konzumiranje masne hrane, alkoholnih pića, gaziranih napitaka, ali i neredovna ishrana. Takođe nadutost nastaje i usled smanjene fizičke aktivnosti i sedentarnog stila života, koji utiču na smanjenu pokretljivost creva, što doprinosi zadržavanju gasova i povećanju nadutosti.

Nadutost se može različito manifestovati u zavisnosti od osnovnog uzroka i prisustva drugih gastrointestinalnih poremećaja.

1. Osećaj punoće i nadutosti
Pacijenti opisuju osećaj pritiska ili napetosti u stomaku, koji može biti stalno prisutan ili se javlja nakon obroka. Često je izraženiji uveče, što može biti povezano sa dnevnim unosom hrane i smanjenom pokretljivošću creva tokom noći.

2. Povećanje obima struka
Kod nekih pacijenata nadutost nije samo subjektivni osećaj već postoji i primetno povećanje obima struka, što često predstavlja i estetski problem.

3. Prekomerno stvaranje i ispuštanje gasova
Zbog razlaganja nesvarenih ugljenih hidrata u debelom crevu, dolazi do povećane produkcije gasova što može izazvati i psihičku nelagodnost.

4. Bol i grčevi u stomaku

Bol se najčešće javlja zbog rastezanja crevnog zida usled skupljanja gasova.

5. Promene u pražnjenju creva
Mogu se javiti: zatvor, dijareja ili smenjivanje zatvora i dijareje.

6. Rana sitost i mučnina

Osećaj sitosti čak i nakon male količine hrane. Uz to, može se javiti mučnina, posebno nakon obroka bogatih mastima ili ugljenim hidratima.

Screenshot 2025-03-19 142249.jpg
Foto: Promo

Ishrana

Korigovanje ishrane jedan je od prvih koraka u terapiji nadutosti.

Namirnice koje sadrže ugljene hidrate najčešće dovode do nadutosti, jer oni podležu fermentaciji u prisustvu bakterija, što za posledicu ima stvaranje gasova, nadutosti i bola. Eliminaciona dijeta koja podrazumeva smanjeni unos ovih namirnica, takozvana “low FODMAPs” dijeta, se pokazala efikasnom u smanjenju tegoba kod većine pacijenata.

Cilj je da se eliminišu namirnice koje se teško vare u tankom crevu zbog čega ih bakterije razgrađuju nakon prolaska u debelo crevo, a to dovodi do pojačanog stvaranje gasova.

Praktični primeri namirnica koje treba izbegavati i zamene:
1. Izbegavati mlečne proizvode bogate laktozom: mleko, sladoled, krem sirevi
Zamene: mleko i jogurt sa niskim sadržajem laktoze, biljna mleka (bademovo, sojino).
2. Izbegavati: crni i beli luk, karfiol, brokoli
Zamene: spanać, zelena salata, tikvice, paradajz.
3. Izbegavati voće sa visokim sadržajem fruktoze: jabuke, kruške, lubenice
Zamene: borovnice, jagode, kivi, pomorandže.
4. Izbegavati žitarice i mahunarke: pasulj, leblebije, pšenica
Zamene: pirinač, proso, krompir.

Cilj je da se prepoznaju specifine namirnice koje izazivaju tegobe i da se prilagodi ishrana.

Značaj probiotskih kultura u terapiji nadutosti

Sve više se istražuju mehanizmi pomoću kojih modifikacija crevne flore može pomoći u ublažavanju simptoma nadutosti. Preporučuju se probiotske kulture, posebno soj Lactiplantibacillus plantarum kao jedan od najbolje ispitivanih u terapiji nadutosti. Klinička istraživanja su pokazala da se simptomi poput nadutosti, bola i nelagodnosti mogu smanjiti već nakon nekoliko nedelja redovne primene probiotskog soja Lactiplantibacillus plantarum.
Deluje direktno na uzrok nastanka gasova i može dugoročno da pomogne u rešavanju tegoba u poboljšavanju kvaliteta života.

Terapijske preporuke

Kombinacija ishrane sa niskim unosom ugljenih hidrata, upotreba probiotika i modifikacija životnog stila pokazuje najbolje rezultate u terapiji nadutosti. Pored toga, važno je izbegavanje gaziranih pića, žvakaćih guma i prejedanja. Terapijski protokoli treba da budu prilagođeni potrebama svakog pacijenta.

Praktične preporuke

1. Preporučuju se manji obroci tokom dana.
2. Adekvatan unos tečnosti, posebno vode, pomaže u regulaciji varenja.
3. Redovno vežbanje i šetnje, doprinose uspostavljanju odgovarajuće pokretljivost creva i smanjenju nadutosti.

Smernice i preporuke gastroenteroloških udruženja

Međunarodna gastroenterološka udruženja, kao sto su Rimska fondacija (Rome Foundation) i Američko gastroenterološko udruženje (AGA), dala su sledeće smernice za lečenje nadutosti kod funkcionalnih poremećaja digestivnog trakta:

1. Prvi korak - Modifikacija ishrane:

• FODMAP dijeta;
• Vođenje dnevnika ishrane kako bi se identifikovali okidači za pojavu tegoba;
2. Drugi korak - Probiotici:
• Preporuka primene specifičnih sojeva sa dokazanim efektom, poput Lactiplantibacillus plantarum
3. Treći korak - Farmakološka terapija koju prepisuje gastroenterolog

Zaključak

Nadutost predstavlja značajan problem koji se javlja kod različitih poremećaja gastrointestinalnog trakta. Razumevanje uzroka tegoba, kao i pravilno usmeravanje terapijskih intervencija, ključno je za poboljšanje kvaliteta života pacijenata.
Promene u ishrani, pokazale su visoku efikasnost u smanjenju simptoma nadutosti. Uvođenje probiotika, naročito onih koji u sebi sadrže Lactiplantibacillus plantarum, predstavlja značajan pomak u ublažavanju nadutosti.

Na našem tržištu ova probiotska kultura se može naći u preparatu Flobian®.

Promo