Zašto često mokrite noću i kako to možete da rešite? Nekad problem nisu ni bešika, ni prostata
Koliko puta vam se desilo da se probudite jednom, dvaput ili čak i više puta tokom noći? Možda se dešava povremeno, a možda skoro svake noći. U svakom slučaju, niste jedini.
Većina nas pretpostavlja da je buđenje zbog mokrenja isključivo problem bešike ili, kod muškaraca, prostate. Ali to nije uvek slučaj, napominje urolog Džejmin Brambat, koji i sam ima slične probleme. Česti noćni odlasci u toalet mogu da budu posledica navika hidratacije, hormonskih promena, određenih lekova, pa čak i neprepoznatog poremećaja sna.
Niste jedini koji se bude noću
Koliko puta vam se desilo da se probudite jednom, dvaput ili čak i više puta tokom noći? Možda se dešava povremeno, a možda skoro svake noći. U svakom slučaju, niste jedini.
Učestalo noćno mokrenje, poznato kao nokturija, jedan je od najčešćih problema sa snom. Iako ga mnogi doživljavaju kao neminovnu posledicu starenja, u nekim slučajevima može da ukazuje na dublje zdravstvene probleme.
- Recimo da prestanete da pijete čaj za opuštanje ili neki drugi napitak uveče, ali i dalje ustajete tokom noći. To može da bude rani znak upozorenja na neko zdravstveno stanje, poput visokog krvnog pritiska, nekontrolisanog dijabetesa ili apneje u snu - objašnjava dr Brambat.
Najčešći razlozi nokturije
Da li jedete ili pijete previše pred spavanje? Možda zvuči očigledno, ali nije svejedno šta i kada konzumirate. Možda mislite da je bešika glavni krivac, ali vaše večernje navike mogu ozbiljno da naruše kvalitet sna.
Pića s kofeinom, alkohol, pa čak i pojedini biljni čajevi deluju kao diureticii povećavaju proizvodnju urina. Čaša vina kasno noću ili espreso posle večere mogu da budu razlog zašto se budite u tri ujutru.
- I dok mnogi pre spavanja piju biljne čajeve za opuštanje, neke mešavine, poput kamilice ili valerijane, imaju blagi diuretički efekat. Možda će vam pomoći da brže zaspite, ali isto tako mogu da dovedu do češćeg buđenja - opominje doktor.
Nije samo važno šta pijete, već i šta jedete. Hrana s visokim sadržajem vode, poput lubenice, krastavaca, celera, pomorandži i grožđa, može da doprinese nokturiji. Čak i činija voća pred spavanje, iako zvuči zdravo, može da poveća učestalost odlazaka u toalet. Isto važi i za supe i čorbe, naročito ako ih jedete kasno uveče.
Šta možete da uradite?
- Pokušajte da smanjite unos tečnosti dva sata pre spavanja i obratite pažnju na hranu bogatu vodom u večernjim satima. Ako sumnjate da je noćni čaj krivac, preskočite ga nekoliko večeri i vidite da li se san poboljšava. Dnevnik mokrenja može da vam pomogne da otkrijete skrivene okidače - savetuje Brambat.
Promene hormona i starost
Kako starimo, naše telo proizvodi manje antidiuretičkog hormona (ADH), koji pomaže bubrezima da zadrže tečnost tokom noći. Manjak ovog hormona znači da bubrezi stvaraju više urina dok spavamo, što dovodi do češćeg buđenja.
Kod žena, hormonske promene posle menopauzemogu da smanje kapacitet bešike i oslabe mišiće karličnog dna, što povećava hitnost i učestalost mokrenja.
Kod muškaraca, pak, hormoni utiču na prostatu. Pad testosterona i porast dihidrotestosterona (DHT) mogu da podstaknu rast prostate, što dovodi do njenog uvećanja (benigna hiperplazija prostate BHP). Uvećana prostata može da pritiska bešiku i mokraćne puteve, otežavajući pražnjenje i uzrokujući češći odlazak u toalet, naročito noću.
Da li nokturija može da ukazuje na ozbiljniji problem?
Često noćno mokrenje može da bude znak osnovnog zdravstvenog problema. Na primer, promene krvnog pritiska tokom noći mogu da pojačaju proizvodnju urina i naruše san. Dijabetesje takođe faktor rizika - kada je nivo šećera u krvi visok, telo pokušava da izbaci višak glukoze putem mokraće.
- Apneja u snu je još jedan mogući uzrok. Mnogi pacijenti pogrešno misle da ih bešika budi noću, ali u stvarnosti im prekidi u disanju remete san i povećavaju proizvodnju urina - objašnjava dr Brambat.
Ako nokturija traje uprkos promenama životnog stila, ili je praćena visokim krvnim pritiskom, glasnim hrkanjem i umorom tokom dana, vredi se posavetovati sa lekarom. Otkrivanje pravog uzroka može da poboljša san i opšte zdravlje.
Da li lekovi mogu da budu uzrok?
Da, neki lekovi mogu da doprinesu učestalom mokrenju noću. Diuretici, koji se koriste za lečenje visokog krvnog pritiska i srčanih oboljenja, podstiču izbacivanje viška tečnosti, što može remetiti san ako se uzimaju kasnije tokom dana.
Određeni antidepresivi, sedativi, relaksanti mišića, lekovi za dijabetes i blokatori kalcijumskih kanala takođe mogu da utiču na rad bešike i ravnotežu tečnosti.
- Ako sumnjate da su lekovi razlog vaših problema, porazgovarajte sa svojim lekarom o mogućem prilagođavanju doze ili vremenu uzimanja. Nekad je dovoljno uzimati diuretike ranije tokom dana da biste se manje budili noću - savetuje urolog.
Ciklusi sna i starost
Nekad vas zapravo ne budi bešika - već se sami budite. Kako starimo, sve manje vremena provodimo u dubokim fazama sna, što znači da nas i najmanji signal - pa i blago punija bešika - može probuditi.
- Dok ste bili mlađi, telo je moglo da ignoriše potrebu za mokrenjem i nastavi san. S godinama, san postaje lakši i fragmentiraniji, pa je veća verovatnoća da ćete se probuditi i osetiti potrebu da odete u toalet - kaže dr Brambat.
Poboljšanje higijene sna može da pomogne - odlazite u krevet u isto vreme, održavajte sobu tamnom i hladnom, i izbegavajte TV i telefon pre spavanja. Ako se probudite tokom noći, pokušajte da se opustite i ponovo zaspite, umesto da odmah krenete u kupatilo.
Ne ignorišite znakove koje vam telo šalje
Mokrenje noću nije samo neprijatnost - može ozbiljno da naruši kvalitet sna i utiče na celokupno zdravlje.
- Dobra vest je da postoje načini da se problem reši. Ako male promene, poput smanjenja unosa tečnosti pred spavanje ili prilagođavanja lekova, ne pomažu, vreme je da potražite dublji uzrok. Hormoni, prostata, srce ili kvalitet sna - sve to može da igra određenu ulogu - ističe dr Brambat.
Izvor: Edition.cnn.com/Zdravlje.kurir.rs
Nakupljanje lipida u tumorima povezano sa rezistencijom na terapiju kod raka dojke: Evo šta je pokazala nova studija