Slušaj vest

Vitamin K je potreban u vrlo malim količinama, ali je neophodan za proizvodnju ključnih proteina koji su važni za zgrušavanje krvi, funkciju bubrega i metabolizam kostiju. Dolazi u dva oblika, kao vitamin K1, koji se može naći u lisnatom zelenom povrću poput spanaća i kelja, i kao vitamin K2, koji se dobija iz fermentisane hrane i prirodno se proizvodi u crevnom traktu.

Pošto ljudsko telo proizvodi vitamin K i ne treba nam ga mnogo u ishrani, retko se javlja nedostatak. Štaviše, to je gotovo nemoguće za zdrave ljude koji jedu uravnoteženu i raznovrsnu ishranu.

Prirodni izvori vitamina K su: kupus, spanać, brokoli, avokado, kopriva, paradajz, grašak, soja, šargarepa, krompir, biljna ulja, riblje ulje, mleko, sir i alge.

Adekvatan unos vitamina K je 90 mikrograma dnevno

Za odrasle od 19 i više godina, adekvatan unos vitamina K je 90 mikrograma dnevno za žene i 120 mikrograma dnevno za muškarce. Većina odraslih ovo može lako da pojede u jednoj porciji lisnatog zelenog povrća.

Međutim, određena zdravstvena stanja i lekovi mogu da spreče apsorpciju vitamina K, čime se povećava rizik od njegovog nedostatka, na primer, određeni antibiotici kada se uzimaju duže vreme, odnosno više od nekoliko nedelja, i gastrointestinalni poremećaji, kao što su celijakija ili ulcerozni kolitis. Lekari mogu propisati zamenu za vitamin K ili antikoagulante koji inhibiraju metabolizam vitamina K.

zeleno lisnato povrće shutterstock_194835887.jpg
Prirodni izvori vitamina K su: kupus, spanać, brokoli, avokado, kopriva, paradajz, grašak... Foto: Shutterstock

Šta ukazuje na nedostatak vitamina K? 

Ako dođe do nedostatka vitamina K, sledeća četiri upozorenja mogu ukazivati na to. Jednostavnim testom krvi lekar će utvrditi da li se zaista radi o nedostatku.

Prekomerno krvarenje

Najočigledniji znak nedostatka vitamina K je jako krvarenje iz posekotine ili rane. Naročito ako je u pitanju manja povreda, ne bi trebalo dugo da se krv zgruša. Međutim, ako rana preterano krvari i potrebno je neko vreme da se krv zgruša, to može ukazivati na nedostatak vitamina K. U slučaju jačeg od prosečnog menstrualnog krvarenja, takođe treba potražiti savet lekara.

Lako stvaranje modrica

Većina ljudi automatski pomisli na nedostatak gvožđa kada dobiju nasumične modrice po telu. Međutim, nedostatak vitamina K takođe može izazvati modrice jer ovaj nutrijent igra ključnu ulogu u zgrušavanju krvi. Nizak nivo ovog vitamina slabi krvne sudove, zbog čega je veća verovatnoća da će pucati.

osteoporoza shutterstock_2520671361.jpg
Nedovoljni nivoi vitamina K u krvi mogu dovesti do niske gustine kostiju Foto: Shutterstock

Slabljenje kostiju

Nedovoljni nivoi vitamina K u krvi mogu izazvati prelome kuka, nisku gustinu kostiju, loše držanje, pa čak i osteoporozu. Nažalost, ovaj simptom se često zanemaruje jer se postepeno razvija godinama ili decenijama. Zbog toga je važno redovno raditi krvne testove kako biste pratili nivo hranljivih materija u vašem telu.

Crna ili krvava stolica

Crna stolica ne ukazuje uvek na nedostatak vitamina K. Međutim, ako u stolici ima krvi, to može ukazivati na nedostatak jer je prekomerno krvarenje najčešći simptom nedostatka vitamina K.

Izvor: zadovoljna.dnevnik.hr/Zdravlje.Kurir.rs

Saznajte koje su zdravstvene prednosti vitamina K: Ima značajnu ulogu u zdravlju kostiju, srca ali i prevenciji raka