Slušaj vest

Jednog trenutka sve je u redu, a već sledećeg osećate snažno, ubrzano lupanje srca koje može da vas zatekne dok mirno sedite ili obavljate svakodnevne aktivnosti. Takvi trenuci, koji se javljaju iz čista mira, često pokreću niz pitanja - da li je u pitanju stres, prolazna pojava ili upozorenje koje ne treba zanemariti, kaže na svom Instagram profilu prof. dr Dušan Vešović, specijalista medicine rada, farmacije i lekar integrativne medicine.  

- Povremeno lupanje srca može da bude posledica fizioloških reakcija na stres, anksioznost ili povećan nivo adrenalina u krvi. Emotivni stres, kao i fizički napori ili unos stimulansa poput kofeina, mogu privremeno da ubrzaju rad srca. Međutim, ako se ovo stanje često ponavlja ili ako dolazi bez očiglednog okidača, može da bude znak ozbiljnijih zdravstvenih problema poput aritmija ili srčanih oboljenja - objašnjava doktor.

Različiti faktori mogu da doprinesu povremenom lupanju srca, uključujući pušenje, prekomernu upotrebu alkohola, nezdravu ishranu i nedostatak fizičke aktivnosti.

fizicka aktivnost shutterstock_1582820530.jpg
Redovna fizička aktivnost je pola zdravlja Foto: Shutterstock

- Redovna fizička aktivnost, uravnotežena ishrana bogata vlaknima, voćem i povrćem, kao i smanjenje stresnih situacija, mogu značajno da pomognu u smanjenju rizika od srčanih problema - naglašva dr Vešović

Holistički pristup

Doktor objašnjava da holistički pristup zdravlju uzima u obzir sve aspekte života koji utiču na zdravlje srca i opšte blagostanje. Ne samo da ističe važnost zdrave ishrane i fizičke aktivnosti, već podstiče i primenu tehnika opuštanja, poput meditacije i dubokog disanja, koje mogu da smanje stres i anksioznost - faktore koji mogu da izazovu povremeno lupanje srca.

- Za osobe koje povremeno imaju lupanje srca, važno je pratiti svoje telo i reagovati na simptome. Preporučuje se da vodite dnevnik o ishrani, aktivnostima i emotivnim reakcijama kako bi se identifikovali mogući okidači. Takođe, važno je da odlazite na redovne preglede kod lekara i posvetite pažnju opštem zdravstvenom stanju. Integracija zdravih navika u svakodnevni život može mnogo da pomogne u prevenciji neželjenih simptoma - poručuje dr Vešović.

Da li se često osećate iscrpljeno i bez energije? Doktor otkriva 5 strategija protiv sindroma hroničnog umora