Slušaj vest

Prolećni umor uzrokuje smena godišnjih doba, a poznat je i pod nazivom prolećni sindrom, budući da nije bolest već samo skup različitih fizioloških i psiholoških simptoma. Nije poznat razlog zbog koga se javlja, ali se u poslednjih nekoliko godina sve više pominju hormoni kao uzročnici ove vrste umora. Nutricionisti Ivana Dabić i Snežana Divnić na svom Instagram profilu nude sedam načina da lakše prebrodite ovaj prelazni period.

Kvalitetan san

Osigurajte sebi dovoljno sna, idealno je da zaspete pre 23 časa. Dobar noćni san je ključ za oporavak tela i uma. Ako osetite potrebu, popodnevna dremka od 20-25 minuta može da vam pomogne da se osvežite i napunite baterije za ostatak dana.

Šetnja prirodom

Provedite 30-45 minuta dnevno u šetnji na svežem vazduhu. Kretanje i boravak u prirodi ne samo da smanjuje nivo stresa, već poboljšava raspoloženje i pomaže vam da se oslobodite napetosti. Pokušajte da uživate u jednostavnim šetnjama koje podstiču vašu energiju.

setnja shutterstock_2420523151.jpg
Provedite 30-45 minuta dnevno u šetnji na svežem vazduhu Foto: Shutterstock

Kako nastaje prolećni umor?

Tokom zime, kraći dani i manjak sunčeve svetlosti smanjuju proizvodnju serotonina, hormona koji utiče na naše zadovoljstvo i sreću. Kada ga nema dovoljno, melatonin preuzima kontrolu i izaziva pospanost. S dolaskom proleća, njihov balans se menja i telu je potrebno vreme da se prilagodi.
Česte promene temperature utiču na krvni pritisak, što može da izazove letargičnost i pospanost, tipične simptome prolećnog umora. Takođe, mogu se javiti vrtoglavice, glavobolje, migrene i problemi sa snom. Na sreću, prolećni umor je privremen i nestaje kada se nivo serotonina stabilizuje.

Fizička aktivnost

Vežbanje je jedan od najboljih načina da podstaknete telesnu energiju. Čak i kratka, ali redovna fizička aktivnost, poput joge, trčanja ili vožnje bicikla, može da poveća nivo energije i poboljša vašu izdržljivost. Nakon fizičkog napora, verovatno ćete primetiti da osećate povišeni nivo energije.

Hidratacija i detoksikacija

Redovno unosite tečnost, a čaj od koprive ili zelenog čaja su savršen izbor za prolećni detoks. Ovi čajevi ne samo da hidriraju, već pomažu organizmu da izbaci višak tečnosti i štetne materije. Pripremite litar čaja, dodajte sok od jednog limuna, komadić svežeg đumbira (oko 5 cm) i nekoliko listova nane. Ovaj napitak će vam pomoći da se osvežite i očistite.

kopriva-shutterstock-1968000346.jpg
Čaj od koprive ili zeleni čaj su odlična baza za proećni detoks Foto: Shutterstock

Sezonska ishrana

Proleće je pravo vreme da unesete sveže sezonske namirnice koje će osvežiti vaš organizam. Mladi luk, zelje, sremuš, kao i jagode bogate vitaminima, pružaju vašem telu potrebne nutrijente i podstiču zdravlje.

Sok od aronije

Po buđenju, popijte čašu vode sa dve kašičice 100% soka od aronije. Ova biljka je izuzetno bogata antioksidantima, koji pomažu organizmu da se osveži i ojača imunitet, čime ćete dobiti dodatnu energiju za početak dana.

Vitamini B kompleksa i magnezijum

Redovan unos vitamina B i magnezijuma kroz hranu može značajno da smanji simptome umora. Integralne žitarice, orašasti plodovi, mahunarke i banane bogate su ovim nutrijentima. Ako su simptomi umora izraženiji, razmislite o suplementaciji B kompleksom i magnezijumom bisglicinatom pre spavanja, što će doprineti vašem opuštanju i poboljšanju kvaliteta sna.

Muči vas prolećna depresija? Psihoterapeut otkriva simptome i kako da izađete iz začaranog kruga tuge i neraspoloženja