Slušaj vest

Bol u grudima je jedan od najčešćih osećaja neprijatnosti. Razlog je to što iza njega može da stoji čitav niz zdravstvenih problema - od digestivnih tegoba, preko srčanih oboljenja, pa sve do plućnih infekcija. Zato je izuzetno važno da znate šta tačno uzrokuje bol, jer to omogućava pravovremenu i odgovarajuću terapiju. Ponekad, ignorisanje ovog simptoma ili pogrešna procena njegovog uzroka može da ima ozbiljne, čak i po život opasne posledice, kaže dr Virbhan Balaji, interventni kardiolog. 

Varenje ili srce: Šta izaziva bol u grudima?

I problemi sa varenjem i bolesti srca mogu da izazovu bol u grudima, što često dovodi do zabune - ljudi lako mogu da pomešaju jedno s drugim.

- Srčani bol se najčešće javlja u sredini grudnog koša, ima karakter stezanja i može da se širi u levu ruku, vrat, leđa ili vilicu. Nasuprot tome, bol izazvan varenjem uglavnom je lokalizovan u gornjem delu stomaka i ne širi se -  objašnjava dr Balaji.

gorusica-profimedia.jpg
Gorušica se može osećati kao bol ili pečenje u grudima Foto: Profimedia

Dodaje i da se srčani problemi često javljaju uz pojačano znojenje ili mučninu, pogoršavaju se pri fizičkom naporu, a mogu da se ublaže odmorom ili uzimanjem teblete nitroglicerina. Sa druge strane, tegobe sa varenjem mogu da budu praćene podrigivanjem i mučninom, pogoršavaju se nakon ljutih ili masnih jela, a često se olakšavaju antacidima.

Kada pluća izazivaju bol u grudima?

Prema rečima dr Balaja, i plućne infekcije kao što su upala pluća (pneumonija) i pleuritis (zapaljenje plućne maramice) mogu da izazovu bol u grudima. Kod ovih stanja dolazi do upale plućnog tkiva i nakupljanja tečnosti u vazdušnim mehurićima pluća(alveolama), što izaziva kašalj i bol.

disanje-shutterstock-2266543099.jpg
Kod plućnih infekcija dolazi do upale tkiva i nakupljanja tečnosti Foto: Shutterstock

- Pneumonija i druge virusne ili bakterijske infekcije dovode do zadebljanja i upale plućnog tkiva. Pacijent može da oseća bol prilikom kašlja ili dubokog disanja, jer dolazi do trenja između dve opne (plućne maramice) koje oblažu pluća - objašnjava doktor.

Bol kod pleuritisa je obično oštar i probadajući, javlja se nakon infekcije ili povišene temperature. Pojačava se pri kašlju, dubokom udahu ili pokretima, a može se ublažiti u sedećem položaju ili blagim naginjanjem unapred.

Kada je bol u grudima posledica panike ili anksioznosti?

Kod nekih osoba koje pate od anksioznosti i paničnih napada, može se javiti bol u grudima koji podseća na srčani. Ipak, uz detaljan razgovor s pacijentom, klinički pregled i dodatna ispitivanja, lekari najčešće mogu da razlikuju bol izazvan anksioznošću od onog koji je vezan za srce.

napad panike shutterstock_1444959572.jpg
Čak 18-25 odsto osoba koje dolaze u hitnu pomoć zbog bola u grudima zapravo imaju panični poremećaj Foto: Shutterstock

Jedno istraživanje iz 2002. godine, objavljeno u časopisu The Primary Care Companion to The Journal of Clinical Psychiatry, pokazalo je da je bol u grudima čest simptom paničnih napada - zabeležena je u rasponu od 22 do preko 70 odsto slučajeva. Takođe, između 18-25 odsto osoba koje dolaze u hitnu pomoć zbog bola u grudima zapravo imaju panični poremećaj.

Bol u grudima izazvan panikom često je praćen osećajem straha, drhtavicom i odsustvom drugih faktora rizika za srčane bolesti.

Kada treba potražiti pomoć lekara?

Dr Balaj upozorava da bol u grudima treba odmah shvatiti kao hitno stanje kada je jak, stežući i kada je praćen osećajem težine u grudima, kao da vam je neko stavio kamen na grudi.

- Ako se bol širi u levu ruku, vrat ili vilicu - velika je verovatnoća da je srčanog porekla i ne sme se ignorisati, naročito ako je praćen znojenjem, otežanim disanjem ili nesvesticom. Još je opasniji kod osoba koje već imaju faktore rizika kao što su dijabetes, povišen pritisak, pušenje ili gojaznost.

srcani udar shutterstock_1056559850.jpg
Ako se bol širi u levu ruku, vrat ili vilicu - velika je verovatnoća da je srčanog porekla Foto: Shutterstock

Lečenje bola u grudima zavisi od uzroka - bilo da je reč o srcu, plućima, varenju ili mišićno-koštanom sistemu - a to se najčešće može utvrditi na osnovu detaljne anamneze i kliničkog pregleda. Evo kako se radi dijagnostika:

  • Srčani bol: otkriva se pomoću EKG-a, ultrazvuka srca, testa opterećenja (treadmill test) ili krvnih analiza kao što su troponin I ili troponin T. U nekim slučajevima radi se i koronarografija.
  • Bol u plućima: dijagnostikuje se uz pomoć rendgena grudnog koša, CT snimka pluća ili testova krvi kao što je D-dimer.
  • Digestivni bol: često zahteva gastroskopiju (endoskopiju gornjeg dela sistema za varenje).
  • Mišićno-koštani bol: otkriva se pomoću rendgena, CT-a ili magnetne rezonance (MRI) pogođenog dela tela.

Kad god osetite bol ili nelagodnost, vaše telo vam šalje poruku da nešto nije u redu. Bez obzira na to koliko je bol jak, važno je otkriti uzrok i proveriti opšte zdravstveno stanje, poručuje doktor.

Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs

Bol u grudima, kada je ozbiljan, a kada nije? Doktorka otkriva 6 mogućih uzroka