Vitamin B7 može da poremeti rezultate analiza štitaste žlezde: Evo šta je važno da znate
Bolesti štitaste žlezde mogu da ostave brojne posledice na izgled i zdravlje, pa tako često dovode do pogoršanja kvaliteta kose, kože i noktiju. Zbog toga mnogi posežu za dodacima ishrani, a biotin, poznat i kao vitamin B7, jedan je od najčešće korišćenih suplemenata za jačanje ovih tkiva.
Ipak, ono što većina ljudi ne zna jeste da biotin može ozbiljno da utiče na rezultate laboratorijskih analiza štitaste žlezde i dovede do pogrešne dijagnoze, navodi na Instagram profilu Udruženje pacijenata sa bolestima stitaste žlezde "Krila u nama".
Šta je biotin?
Biotin se prirodno nalazi u svakodnevnoj ishrani i u normalnim okolnostima nije ga potrebno dodatno unositi. Preporučena dnevna doza iznosi svega 30 mikrograma. Međutim, kada se uzima u većim količinama i u dužem vremenskom periodu, taloži se u organizmu, a njegovo prisustvo može da utiče na pouzdanost laboratorijskih testova.
Kako biotin utiče na laboratorijske nalaze?
Poseban problem nastaje kod osoba koje uzimaju pojačane doze ovog suplementa, jer to može da izazove lažno visoke ili lažno niske vrednosti hormona u krvi. Najčešće se dešava da analiza pokaže snižene vrednosti TSH hormona, dok su istovremeno povišeni nivoi slobodnog T4, T3 i antitela na receptor TSH (TRAb). Ovakvi nalazi mogu da stvore pogrešnu sliku o stanju štitaste žlezde i navedu lekare da posumnjaju na hipertireozuili čak na ređe poremećaje, poput tumora hipofize.
Važna preporuka pre vađenja krvi
Stručnjaci upozoravaju da u situacijama kada laboratorijski nalazi nisu u skladu sa kliničkom slikom pacijenta, prvo bi trebalo razmotriti da li je došlo do ometanja analiza usled uzimanja dodataka ishrani. Pre nego što se posumnja na ozbiljne zdravstvene probleme, važno je proveriti da li pacijent koristi preparate koji sadrže biotin.
Lekari i laboratorijski tehničari moraju da budu svesni ovog mogućeg uticaja biotina na hormone štitaste žlezde, a pacijenti bi pre vađenja krvi trebalo da naglase ukoliko koriste suplemente. Na taj način se mogu izbeći nepotrebne zabune, pogrešne dijagnoze i neadekvatno lečenje.
Ukoliko laboratorijska analiza pokaže vrednosti koje ukazuju na hipertireozu, a pacijent nema tegobe koje bi to potvrdile, trebalo bi proveriti da li je pre analize uziman biotin i o tome obavestiti endokrinologa.
Izvor: Udruzenje_krilaunama/Zdravlje.kurir.rs
5 domaćih seruma za rast kose: Smanjuju lomljenje, hidriraju i jačaju vlasi, a evo kako da ih napravite