7 lekova koje nije dobro kombinovati s kafom: Farmaceut otkriva koje su greške najčešće
Za većinu ljudi kafa je neizostavan deo svakodnevice. Ona daje onaj početni podsticaj da započnemo dan i uz to može da ima i neke zdravstvene koristi. Ipak, ono što mnogi ne znaju jeste da kafa ne ide dobro uz sve lekove - posebno one koje se piju ujutru.
Kafa može da utiče na lekove na više načina. Može da promeni način na koji se lek apsorbuje, razlaže ili izbacuje iz organizma, objašnjava farmaceutkinja dr Dženifer Buržoa.
- Kafa ubrzava pražnjenje želuca, zbog čega lek može da prođe kroz sistem pre nego što telo uspe da ga potpuno iskoristi. Takođe, kofein koristi iste enzime u jetri (kao što je CYP1A2) kao i neki lekovi, pa može da dođe do povećanja ili smanjenja koncentracije leka u krvi - objašnjava.
Dobra vest je da ne morate potpuno da se odreknete kafe, ali bi možda trebalo da obratite pažnju na to kada je pijete u odnosu na uzimanje lekova. Sledi lista lekova koje ne bi trebalo da kombinujete s ovim napitkom.
Antidepresivi
Ako pijete antidepresive, pazite da ih ne uzimate neposredno pre ili posle kafe. Kofein može da ometa njihovu apsorpciju i smanji dejstvo leka. Na primer, pokazalo se da kofein može da pravi "kompleks" sa lekom escitalopram (poznat kao Lexapro), zbog čega se on slabije apsorbuje - i samim tim slabije deluje.
Neki antidepresivi, poput klomipramina i imipramina, razgrađuju se pomoću istog enzima kao i kofein. Kad se uzimaju zajedno s kafom, ovi lekovi mogu sporije da se razgrađuju, što dovodi do veće količine leka u krvi duže vreme. A može se desiti i suprotno - da kofein jače deluje, što izaziva nervozu, ubrzan rad srca i osećaj nelagodnosti.
Lekovi za štitnu žlezdu
Ako imate hipotireozu i pijete levotiroksin (lek za štitnu žlezdu), važno je da znate da kafa može ozbiljno da smanji njegovu apsorpciju - čak i do 50 odsto. To znači da organizam neće dobiti dovoljnu količinu hormona, pa simptomi poput umora, usporenosti i loše koncentracije mogu da potraju. Stručnjaci preporučuju da se kafa pije najmanje 30-60 minuta nakon što ste popili lek.
Lekovi za osteoporozu
Lekovi kao što su risedronat i alendronat, koji se koriste kod osteoporoze, ne bi trebalo da se uzimaju sa kafom, ali ni sa mlekom, sokom ili čak običnom vodom ako nije potpuno čista. Ova pića ometaju vezivanje i razlaganje leka, zbog čega može doći do smanjene apsorpcije. Najbezbednije je uzeti lek sa običnom, negaziranom vodom i ništa drugo.
Lekovi protiv prehlade i alergija
Pseudoefedrin (poznat i kao Sudafed) koristi se za odčepljenje nosa kod prehlade ili alergije. Kao i kofein, i ovaj lek ima stimulativno dejstvo, pa njihova kombinacija može da izazove pojačanu nervozu, uznemirenost, pa čak i ubrzan rad srca.
Posebno treba biti oprezan ako imate dijabetes - kombinacija pseudoefedrina i kofeina može da poveća nivo šećera u krvi i telesnu temperaturu.
Antipsihotici
Ako uzimate antipsihotike kao što su fenotiazini, klozapin, haloperidol ili olanzapin, trebalo bi da povedete računa o vremenu kada pijete kafu. Kofein može da utiče na to kako organizam razgrađuje ove lekove.
Na primer, klozapin koristi iste enzime kao kofein da bi se razložio. Ako pijete 2-3 šolje kafe dnevno (što je oko 400 mg kofeina), nivo leka u krvi može da se poveća i do 97 odsto, što može da pojača njegove neželjene efekte.
Lekovi za astmu
Ako imate astmu i koristite lekove poput aminofilina ili teofilina (bronhodilatatori), treba znati da kafa može da pojača njihove neželjene efekte. Ovi lekovi opuštaju mišiće disajnih puteva i olakšavaju disanje, ali u kombinaciji s kofeinom mogu da izazovu jaču nervozu, glavobolju, mučninu i razdražljivost.
Lekovi za razređivanje krvi (antikoagulansi)
Ovi lekovi se često propisuju osobama koje su imale operaciju ili imaju srčane i vaskularne tegobe, da bi se sprečilo stvaranje krvnih ugrušaka. Međutim, pošto im je glavni efekat sprečavanje zgrušavanja krvi, kafa može dodatno da poveća rizik od krvarenja - jer i sama usporava zgrušavanje.
Pored toga, kafa menja kiselost želudačnog soka, pa lekovi kao što je aspirin mogu brže da se apsorbuju. Kad se to desi, više leka odjednom dospeva u krvotok, što dodatno povećava rizik od krvarenja i modrica.
- Ova lista može da vam posluži kao vodič. Ako ste na nekom od ovih terapija, možda će biti dovoljno samo da pomerite vreme kada pijete kafu. Ipak, za sva konkretna pitanja o ishrani i piću dok uzimate lekove, najbolje je da se posavetujete sa lekarom ili farmaceutom - sugeriše dr Dženifer Buržoa.
Izvor: Eatingwell.com/Zdravlje.kurir.rs
Jelena je imala 21 godinu kada je izgubila vid na levom oku. A onda je stigla dijagnoza multiple skleroze: "Kao da sam hodala po zemlji koja se trese"