Slušaj vest

Uzrast učesnika, pol, telesna masa, fizička aktivnost i unos vlakana nisu uticali na rezultate.

Ova anketa, predstavljena nedavno na konferenciji o bolestima probavnog sistema (Digestive Diseases Week, DDW) u San Dijegu, u Kaliforniji – obuhvatila je 125 učesnika koji su išli na kolonoskopiju. Više od 40 odsto njih imalo je hemoroide, dok je 93 odsto reklo da koristi telefon u toaletu barem jednom nedeljno.

Otprilike polovina ove grupe rekla je da čita vesti u toaletu, dok je oko 44 odsto navelo da koristi društvene mreže, a oko 30 odsto je slalo e-mailove ili poruke, prema rečima Triše Satja Pasrihe sa medicinskog centra Bet Izrael Dikonis u Bostonu.

Neki od ispitanika rekli su da u toaletu provode više od šest minuta po poseti, a mnogi su naveli da veruju da se duže zadržavaju u toaletu upravo zbog pametnih telefona.

Ova mala anketa može pokazati samo korelacije i moguće faktore rizika. Da li čitanje u toaletu zapravo doprinosi razvoju hemoroida, zahteva dalja istraživanja.

U Sjedinjenim Državama gotovo četiri miliona poseta lekarima i hitnim službama svake godine izazivaju hemoroidi, a ovaj problem ljudi ne razumeju dovoljno i teško se prati. Trenutno imamo samo hipoteze o tome kako nastaje.

Zapravo, jedina nacionalna anketa o hemoroidima u SAD-u sprovedena je 1989. godine. Nema novijih podataka na ovom nivou.

korišćenje mobilnog u toaletu  shutterstock_1236586384.jpg
Telefoni odvlače našu pažnju od onoga zbog čega smo zapravo tu Foto: Shutterstock

Šta su hemoroidi?

Hemoroidi su skupine krvnih sudova, glatkih mišića i vezivnog tkiva u i oko donjeg rektuma, i dok svi imaju "jastučiće", koji se smatraju korisnim za olakšavanje pražnjenja creva. Kada tkiva oteknu ili počnu da krvare, ovo stanje poznato je kao hemoroidi.

Iako verovatno postoji niz faktora koji dovode do hemoroida, naučnici uglavnom smatraju da ih izazivaju prekomerno naprezanje, produženo vreme sedenja na WC šolji i učestale stolice.

Neka istraživanja sugerišu da produženo sedenje može doprineti njihovom razvoju, verovatno zato što slabi i širi krvne sudove u i oko anusa i rektuma.

Koliko vremena smemo provesti u toaletu?

Kao rezultat toga, neki lekari savetuju da ne bi trebalo da provodimo više od 10 minuta u WC-u. Ali drugi stručnjaci sugerišu da ne bismo smeli da provodimo više od tri minuta.

mokrenje shutterstock_1715070289.jpg
Lekari savetuju da ne bi trebalo da provodimo više od 10 minuta u WC-u Foto: Shutterstock

Ova poslednja preporuka zasniva se na studiji od 100 pacijenata sa potvrđenim hemoroidima, koji su provodili više vremena čitajući u toaletu nego njihovi vršnjaci bez hemoroida.

Čitanje u toaletu nije savremeni fenomen. Međutim, telefoni zaokupljaju našu nažnju na mnogo višem nivou od novina i knjiga, i postoji šansa da njihovo korišćenje u toaletu odvlači našu pažnju od onoga zbog čega smo zapravo tu. 

Dok ne saznamo više, glavni zaključak je: Ograničite vreme provedeno u toaletu. Najnovija anketa predstavljena je 5. maja na Digestive Diseases Week (DDW) 2025.

Izvor: sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs

Žena 10 godina ignorisala jedan simptom raka debelog creva misleći da su hemoroidi: "Nisam ni slutila šta me čeka"