Dr Slaviša Tubin - vrhunski svetski stručnjak, lansirao „radio-vakcinu“ za onkološke bolesnike
• Polovina svih pacijenata obolelih od raka, podvrgne se radioterapiji.
• Tim stručnjaka iz Amethyst radiotherapy centra u Beču pruža usluge radijacione onkologije koja se pokazala kao odlično sredstvo u borbi protiv tumora.
Jedan od stručnih saradnika Amethyst Radiotherapy centra od nedavno je i dr Slaviša Tubin, specijalista radijacione onkologije sa impresivnom internacionalnom karijerom. Poreklom je iz Republike Srpske, što predstavlja dodatnu pogodnost za pacijente sa ex-Yu područja, jer im obezbeđuje lečenje bez jezičke barijere.
Šta je radioterapija?
Radioterapija, odnosno „zračenje“ kako se često naziva, predstavlja specifičan način onkološkog lečenja, tokom kojeg se anti-tumorski efekat postiže dejstvom jonizujućeg zračenja.
Tokom radioterapije, visoka doza zračenja usmerena je na mesto gde se karcinom nalazi, što dovodi do oštećenja DNK tumorskih ćelija i protoka krvi u tumoru. Na taj način zračenje onemogućava dalji rast malignih ćelija i njihovo razmnožavanje, što na kraju rezultira odumiranjem tumorskih ćelija. Kako bi rezultati lečenja bili uočljivi, odnosno kako bi smanjenje tumora kao posledica zračenja bilo vidljivo, neophodno je da prođe nekoliko sedmica ili meseci.
Tokom našeg razgovora, dr Tubin detaljno je objasnio svoj pristup radijacionoj onkologiji.
Početak i proces zračenja tumora
Pacijent obično dođe na jedan dan, da bismo obavili inicijalni razgovor, koji traje 45-60 minuta. Nakon toga se, obično tokom istog dana, uradi CT i MRT radi planiranja i simuliranja tretmana, što traje 60-90 minuta. Nakon toga, pacijent je slobodan, a ja sa medicinskim fizičarem pravim plan zračenja. To može da traje 5-10 dana. Kada je plan gotov, počinje terapija.
Tretman se obično radi jednom dnevno, svakog radnog dana, od ponedeljka do petka, dakle 5 puta sedmično. Jednom sedmično, ja obavim kontrolu pacijenta, radi evaluiranja kolateralnih efekata. Dnevni tretman traje do 30 min, a ukupno, u zavisnosti od tehnike i toga šta se zrači, od 3 dana, pa do 5 i više sedmica.
Bavim se gotovo svim vrstama tumora, ali najviše tumorima pluća, gastro-intestinalnog trakta (npr. pankreas, rektum, jetra itd), a moja posebna specijalnost su veliki, kompleksni, neoperabilni tumori. Teško je generalizovati, uopšteno govoriti o uspešnosti radioterapije zbog različitosti gore nabrojanih tumora i njihove različite osetljivosti na zračenje, kao i stadijuma bolesti, jer što je tumor manji, dakle ranije dijagnostifikovan, veća je stopa uspešnosti radioterapije i izlečenja, i obratno.
Generalno, rani stadijumi bolesti (1 i 2) imaju jako visoku stopu izlječenja (i preko 90%), dok kasniji stadijumi (3 i 4) imaju znatno nižu, u zavisnosti od tumora. Svaki slučaj je za sebe, te se mora posebno evaluirati kako bi se postavila što preciznija prognoza i terapijska strategija, objašnjava dr Tubin.
Inovativni metod „radio-vakcina“
Moja uža specijalnost su moderni oblici radioterapije, poznatiji kao stereotaktička radioterapija tela (SBRT), kao i Proton ili Carbon-ion radioterapija, koji su najefikasniji trenutno dostupni oblici moderne radioterapije. Ukoliko to dimenzije i položaj tumora dozvoljavaju, ove metode zračenja imaju potencijal da totalno izbrišu tumor, sa vrlo niskim i apsolutno prihvatljivim rizikom kolateralnih efekata. Generalno, pacijenti jako dobro podnose ove tretmane, te njihov kvalitet života nije ugrožen.
A za one velike neresktabilne tumore koji su zbog svojih dimenzija i položaja ili blizine susednih organa, nepogodni za ove konvencionalne oblike radioterapije (na primer, tumor je jednostavno prevelik, ne može se operisati niti zračiti konvencionalnim tehnikama), razvio sam, nakon dugogodišnjeg prekliničkog i kliničkog naučnog istraživanja, jedinstven inovativan nekonvencijalan metod parcijalnog tumorskog zračenja sa ultra visokim dozama, koji simbolično nazivam "radio-vakcinom", jer ima za cilj aktivaciju imunog sistema pacijenta u borbi protiv tumora. Time se anti-tumorskom efektu zračenja dodaje i sinergistički imuni anti-tumorski efekat, radi poboljšanja rezultata terapije.
Individualan pristup svakom pacijentu
Individualan pristup lečenju svakog pacijenta pojedinačno je moderan i vrlo aktuelan princip koji ima mnogo smisla, jer je mnogo faktora koji određuju prognozu onkološke bolesti, te utiču na strategiju terapije koja će se primeniti, kao i na konačan ishod same terapije u smislu kontrole tumora i izlečenja. Svi ti faktori koji karakterišu jednog pacijenta i njegov tumor, predstavljaju njegov individualni set faktora rizika i osetljivosti na terapiju, dakle i uspešnosti izlečenja, a koji se razlikuje od seta karakteristika drugog pacijenta i njegovog tumora (čak, iako istog histološkog tipa), bivaju uzeti u obzir sa ciljem određivanja optimalne individualne strategije lečenja koja potencijalno nudi najbolji rezultat.
U modernoj onkologiji koja teži individualizaciji tretmana pacijenta, postoje nizovi takvih faktora, kao što su, na primer, određene genske mutacije koje kod nekih pacijenata, neki tumori mogu da imaju, dok kod drugih ne moraju. Prisustvo takvih mutacija kod tumora koji ih sadrže, čini te tumore osetljivim na specifične terapije, dok kod onih koji ne sadrže te mutacije - čini otpornim na terapiju. To je jedan primer individualnosti lečenja pacijenata.
Slično je i sa radioterapijom: određeni individualni faktori povezani sa pacijentom i njegovim tumorom, mogu biti indikativni u smislu kada je pacijentu potrebna veća ili manja doza zračenja da bi se postigao željeni efekat izlečenja i kontrole tumora, ali i veći ili manji volumen tkiva ili organa koji je potrebno zračiti radi prevencije recidiva.
Posvećenost pacijentima sa ex-Yu područja – bez jezičke barijere!
Siguran sam u kvalitet i obim usluge koju možemo da ponudimo!. Ukoliko je efikasnost, kvalitet i pravovremeni tretman ono što tražite - to sigurno možemo da obezbedimo i da Vas učinimo po tom pitanju jako zadovoljnim. Amethyst radiotherapy nudi apsolutno sve što jednom onkološkom pacijentu može da zatreba, sa fokusom na dijagnozu, terapiju i podršku. Beč je naš najveći ex-Yu grad, pun naših ljubaznih ljudi, spremnih na podršku, gde se nećete osećati kao da ste u inostranstvu. Ja se posebno radujem kada imam priliku da učinim nešto za naše ljude i bilo bi mi zadovoljstvo da pokušam da doprinesem unapređenju njihovog zdravlja, bez jezičke barijere! – naglašava dr Tubin.
Biografija
Dr Slaviša Tubin, studije medicine završio je na renomiranom Univerzitetu u Rimu “La Sapienza”, Italija, 2008. godine, a zatim i specijalizaciju iz radijacione onkologije, takođe u Rimu 2012. Radio je na klinikama u Austriji, Italiji i SAD.
Vanredni profesor je na Albert Einstein College of Medicine, Njujork, SAD, od 2023 godine.
Na Univerzitetu u Miamiju (SAD), tokom 2010-2011, radio je na 2 projekta:
• Klinička istraživanja raka dojke i prostate.
• Eksperimentalna IN VITRO i IN VIVO istraživanja efekata parcijalnog zračenja ćelija raka pluća.
Rezultati tih studija, doveli su do razvoja nove, jedinstvene tehnike za parcijalno zračenje tumora, usmereno na hipoksični segment kompleksnih, velikih neoperabilnih tumora.
Više puta je nagrađivan za najbolje prekliničke i kliničke radove i rezultate postignute primenom ove nove terapije.
Predsednik je ESTRO fokus grupe za inovativne, nekonvencionalne pristupe radioterapiji.
Autor je i koautor brojnih članaka objavljenih u relevantim medicinskim časopisima, kao i drugih publikacija.
Promo