Slušaj vest

Istraživači su se fokusirali na inflamatorne (upalne) proteine u krvi. To su molekuli koje telo proizvodi kada je pod stresom ili se bori sa infekcijom.

Kada su ovi proteini povišeni tokom dužeg vremena, mogu oštetiti krvne sudove i povećati rizik od stanja poput srčane insuficijencije, koronarne bolesti srca i atrijalne fibrilacije (nepravilan srčani ritam).

U studiji je učestvovalo 16 zdravih mladih muškaraca koji su proveli nekoliko dana u laboratoriji, gde su im ishrana, fizička aktivnost i izloženost svetlosti bili pažljivo kontrolisani.

noćne more shutterstock_1849649197.jpg
Samo tri noći sa ograničenim snom izazivaju promene u krvi povezane sa većim rizikom od srčanih oboljenja Foto: Shutterstock

Učesnici su prošli kroz dve rutine: tri noći normalnog sna (8,5 sati) i tri noći sa ograničenim snom (4,25 sati). Nakon svake faze spavanja, muškarci su odradili kratki, visokointenzivni biciklistički trening, a krv im je analizirana pre i posle vežbanja.

Istraživači su merili skoro 90 različitih proteina u uzorcima krvi. Otkrili su da je nedostatak sna izazvao jasan porast inflamatornih markera povezanih sa srčanim bolestima.

I dok vežbanje inače podstiče lučenje zdravih proteina poput interleukina-6 i BDNF-a (koji podržavaju zdravlje mozga i srca), te reakcije su bile znatno slabije nakon lošeg sna.

Negativne promene uočene čak i kod mlađih ljudi

Zapanjujuće je to što su se promene dogodile čak i kod mladih, zdravih osoba i to nakon samo nekoliko noći lošeg sna.

- To je posebno zabrinjavajuće s obzirom na to koliko često odrasli imaju loš san – a oko četvrtine ljudi radi u smenama koje narušavaju ritam spavanja - kaže Ani Kurtis, vanredna profesorka na Fakultetu farmacije i biomolekularnih nauka, RCSI Univerzitet za medicinu i zdravstvene nauke. 

nocna-smena-shutterstock-1537225349.jpg
Savremeni način života često nas navodi da san zamenimo produktivnošću, druženjem ili vremenom pred ekranom Foto: Shutterstock

Istraživači su takođe otkrili da je vreme kada je krv uzeta igralo značajnu ulogu: nivoi proteina su se razlikovali između jutra i večeri, a razlike su bile još izraženije kada je san bio uskraćen. To ukazuje na to da san ne utiče samo na sastav krvi, već i na to u kom trenutku se te promene najviše uočavaju.

Telo sve pamti

Iako nas savremeni način života često navodi da san zamenimo produktivnošću, druženjem ili vremenom pred ekranom, ovakve studije nas podsećaju da telo sve beleži – tiho, hemijski i bez kompromisa.

Izvor: sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs

Nesanica razara organizam: Na udaru sve, od srca do imuniteta