Srce trpi posledice već posle tri noći lošeg sna: Upalni proteini u krvi povećavaju šanse za kardiovaskularne probleme
U novoj studiji istraživača sa Univerziteta Upsala u Švedskoj, otkriveno je da samo tri noći sa ograničenim snom – oko četiri sata sna po noći – izazivaju promene u krvi koje su povezane sa većim rizikom od srčanih oboljenja.
Istraživači su se fokusirali na inflamatorne (upalne) proteine u krvi. To su molekuli koje telo proizvodi kada je pod stresom ili se bori sa infekcijom.
Kada su ovi proteini povišeni tokom dužeg vremena, mogu oštetiti krvne sudove i povećati rizik od stanja poput srčane insuficijencije, koronarne bolesti srca i atrijalne fibrilacije (nepravilan srčani ritam).
U studiji je učestvovalo 16 zdravih mladih muškaraca koji su proveli nekoliko dana u laboratoriji, gde su im ishrana, fizička aktivnost i izloženost svetlosti bili pažljivo kontrolisani.
Učesnici su prošli kroz dve rutine: tri noći normalnog sna (8,5 sati) i tri noći sa ograničenim snom (4,25 sati). Nakon svake faze spavanja, muškarci su odradili kratki, visokointenzivni biciklistički trening, a krv im je analizirana pre i posle vežbanja.
Istraživači su merili skoro 90 različitih proteina u uzorcima krvi. Otkrili su da je nedostatak sna izazvao jasan porast inflamatornih markera povezanih sa srčanim bolestima.
I dok vežbanje inače podstiče lučenje zdravih proteina poput interleukina-6 i BDNF-a (koji podržavaju zdravlje mozga i srca), te reakcije su bile znatno slabije nakon lošeg sna.
Negativne promene uočene čak i kod mlađih ljudi
Zapanjujuće je to što su se promene dogodile čak i kod mladih, zdravih osoba i to nakon samo nekoliko noći lošeg sna.
- To je posebno zabrinjavajuće s obzirom na to koliko često odrasli imaju loš san – a oko četvrtine ljudi radi u smenama koje narušavaju ritam spavanja - kaže Ani Kurtis, vanredna profesorka na Fakultetu farmacije i biomolekularnih nauka, RCSI Univerzitet za medicinu i zdravstvene nauke.
Istraživači su takođe otkrili da je vreme kada je krv uzeta igralo značajnu ulogu: nivoi proteina su se razlikovali između jutra i večeri, a razlike su bile još izraženije kada je san bio uskraćen. To ukazuje na to da san ne utiče samo na sastav krvi, već i na to u kom trenutku se te promene najviše uočavaju.
Izvor: sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs
Nesanica razara organizam: Na udaru sve, od srca do imuniteta
Globalne stope neplodnosti rastu: Najteže pogađaju žene u kasnim tridesetim, a ovo su ključni uzroci