Slušaj vest

Nadutost, grčevi i osećaj nelagode u stomaku često su neprijatni simptomi koji mogu da nastanu usled različitih razloga - od probavnih smetnji i stresa, preko nepravilne ishrane, do nakupljanja gasova u crevima. Jedan od efikasnih i jednostavnih načina da se ove tegobe ublaže jeste masaža stomaka, koja deluje kao nežna stimulacija probavnog sistema.

Kako masaža pomaže?

Masaža stomaka podstiče cirkulaciju krvi i limfe u području stomaka, što može da pomogne u opuštanju mišića creva i olakšavanju pokretljivosti crevnog sadržaja. Kroz nežne, kružne pokrete koji se izvode uglavnom u smeru kazaljke na satu (što prati prirodni tok debelog creva), masaža može da pomogne da se gasovi lakše izbace i da se smanji osećaj nadutosti.

probava-shutterstock-583399804.jpg
Masažs pomaže i u smanjenju stresa, koji je čest okidač probavnih problema Foto: Shutterstock

Pored fizičkog efekta, ova masaža može da ima i opuštajući efkat na ceo organizam jer stimuliše parasimpatički nervni sistem, koji je zadužen za odmor i varenje. Na taj način, pomaže i u smanjenju stresa, koji je čest okidač probavnih problema.

Kako se izvodi masaža?

Za masažu nije potrebna posebna oprema - dovoljno je da stavite ruke na stomak i prstima nežno pravite kružne pokrete u smeru kazaljke na satu. Pritisak treba da bude blag, a pokreti ravnomerni i smireni. Idealno je izvoditi je nekoliko minuta dnevno, na prazan stomak ili posle laganog obroka, u udobnom položaju. Za bolji efekat možete koristiti malo ulja ili kreme za masažu.

Kada masaža nije preporučljiva?

Iako je masaža uglavnom bezbedna, postoje situacije kada treba biti oprezan ili izbegavati samostalno masiranje, kao što su akutne upale, ozbiljni stomačni bolovi, hernije ili određena medicinska stanja. Uvek je dobro konsultovati lekara ako simptomi traju duže ili su praćeni jakim bolovima.

Izvor: Adiva.hr/Zdravlje.kurir.rs

5 saveta za rešavanje nadutosti: Ako traje dugo i prate ga dijareja, gorušica i povraćanje obavezan je pregled