Puls kao alarm: Naučnici otkrivaju kako je srčani ritam povezan sa rizikom od demencije
Blage varijacije u brzini pulsa osobe mogle bi ukazivati na verovatnoću budućeg kognitivnog opadanja, pokazuje nova studija. Otkriće bi moglo predstavljati dragocen novi test za kognitivne probleme – brz i jednostavan za primenu.
Ovo je oblast u koju istraživači ulažu mnogo vremena, jer razumevanje kada kognitivni pad može početi i kako bi mogao da napreduje omogućava bolju podršku i veću jasnoću za sve koji su uključeni. Usput se otkrivaju i novi uvidi u to kako se ovakva stanja razvijaju i kako bi mogla trajno da se zaustave.
U ovoj studiji, međunarodni tim analizirao je podatke o brzini pulsa tokom noći sna kod 503 osobe prosečne starosti od 82 godine. U tom periodu sprovedeni su i kognitivni testovi, kao i najmanje jedna naknadna provera.
Veća složenost pulsa - sporiji kognitivni pad
Koristeći statistički model nazvan entropija distribucije, koji predviđa zdravstvene ishode, istraživači su pronašli povezanost između složenosti pulsa – odnosno toga koliko se puls menjao i prilagođavao tokom noći – i kognitivnog opadanja u narednim godinama.
- Veća složenost pulsa povezana je sa sporijim kognitivnim padom kod starijih osoba - navode istraživači u objavljenom radu. Nasuprot tome, smanjena složenost pulsa bila je povezana sa bržim kognitivnim padom.
Buduće studije trebalo bi da ispitaju da li je ova složenost povezana i sa rizicima od neurodegenerativnih bolesti, poput demencije, kao i da dodatno razjasne uzročno-posledične veze.
Prilagodljivije srce je zdravije srce
Entropija distribucije predstavlja relativno novu, alternativnu metodu merenja srčanog ritma i prateće brzine pulsa u telu. Naučnici su već povezali ovu složenost pulsa u stanju mirovanja sa drugim zdravstvenim rizicima, uključujući kardiopulmonalne probleme.
Ideja je da je prilagodljivije srce – zdravije srce. Ako srce prolazi kroz složenije promene kao odgovor na stanja u telu, to znači da funkcioniše okretnije i fleksibilnije, kao trkač koji menja tempo i pravac.
Već su ranije ukazivane moguće veze između varijabilnosti srčanog ritma i kognitivne funkcije, ali se čini da ova nova metoda merenja ide korak dalje – čak do tačke da može predvideti probleme sa zdravljem mozga pre nego što se simptomi uopšte pojave.
- Složenost srčanog ritma je pokazatelj zdrave fiziologije. Naša srca moraju da balansiraju između spontanosti i prilagodljivosti, uzimajući u obzir unutrašnje potrebe i spoljašnje stresore - kaže biomedicinski inženjer i računarski fiziolog Peng Li iz Opšte bolnice Masačusets.
Cilj je razumevanje veze između zdravlja srca i kognitivnog starenja
U studiji je utvrđeno da tradicionalnije metode merenja srčanog ritma nisu pokazale nikakvu vezu sa kasnijim kognitivnim opadanjem, što sugeriše da bi pristup zasnovan na entropiji distribucije mogao biti osetljiviji na promene u zdravstvenom stanju organizma.
Dalja istraživanja sada mogu ispitivati zašto ova povezanost postoji i kroz koje biološke puteve deluje. Tim takođe planira da analizira da li postoji veza sa pojavom demencije, kao i sa kognitivnim opadanjem.
- Otkrića naglašavaju korisnost našeg pristupa kao neinvazivne metode za merenje fleksibilnosti srca u reagovanju na signale iz nervnog sistema. Metod je pogodan za buduća istraživanja koja imaju za cilj razumevanje veze između zdravlja srca i kognitivnog starenja - kaže autorka studije i stručnjak za spavanje Chenlu Gao iz bolnice Brigham and Women’s.
Ova istraživanja su objavljena u časopisu Journal of the American Heart Association.
Izvor: sciencealert.com/Zdravlje.Kurir.rs
Zdrav puls menja se s godinama: Ovo su normalne vrednosti za svaku starosnu grupu
Veštačka inteligencija pomaže u dijagnostikovanju poremećaja štitaste žlezde: Predstavljeni savremeni alati dostupni u Srbiji