Zašto nas vrućina iscrpljuje? 9 proverenih saveta da se osećate bolje na +35
Vrućina leti često donosi umor i iscrpljenost, što može otežati svakodnevne aktivnosti.
Visoke temperature opterećuju telo jer se mora dodatno hladiti, što može dovesti do gubitka energije i dehidracije. Evo zašto vas vrućina umara i kako se efikasno zaštitite i borite protiv njenih negativnih efekata.
Leti, kada sunce izađe, svi želimo da uživamo u njemu, ali često kada temperature porastu, osećamo se umorno i letargično, što nas često tera da provodimo vreme u svojim domovima.
Ako osećate da porast temperature utiče na vaš nivo energije tokom toplotnog talasa, sigurno niste sami. Ponekad uzrok umora može biti toplotna iscrpljenost ili toplotni udar, ali postoje i drugi razlozi koje lekari, nutricionisti i treneri objašnjavaju i nude savete kako se boriti protiv toga.
Zašto toplota izaziva umor?
Toplota izaziva umor jer telo mora da troši energiju da bi se ohladilo. Hipotalamus, koža, znojne žlezde i krvni sudovi rade na sprečavanju pregrevanja, što troši vodu i minerale iz tela.
Znojenje može dovesti do dehidracije i gubitka kalijuma i natrijuma, koji su važni za energiju. Vežbanje u vrućini dodatno opterećuje telo, a loš san tokom toplih noći takođe doprinosi umoru.
Da biste se izborili sa umorom zbog vrućine, trebalo bi da pijete dovoljno vode, izbegavati vežbanje u najtoplijem delu dana i obezbediti dobar odmor.
Hidratacija
Iako ovo deluje očigledno, mnogi ljudi zaboravljaju da piju dovoljno vode kada je vruće. Pored vode, trener Servante smatra da su izotonični napici takođe dobri za hidrataciju tela, pomoću kojih možete obnoviti izgubljene elektrolite.
Ako vežbate po vrućini, izmerite se pre i posle treninga da biste videli koliko ste vode izgubili i pokušajte da nadoknadite tako što ćete piti malo više vode nego što ste izgubili.
Ostanite u hladu
Prevenicija je uvek bolja od lečenja, a izbegavanje sunca je glavni način da se spreči toplotna iscrpljenost. Zato dr Kol savetuje da što više ostanete u hladu kada ste napolju.
Ne preterujte sa alkoholom
Kada su temperature visoke, potrebno je pažljivo piti alkohol kako biste izbegli njegove štetne i diuretičke efekte. Farmaceut Anušu Kaura kaže da je dobra ideja da preskočite to jedno dodatno piće. Fokusirajte se na održavanje hidratacije, nadoknađivanje elektrolita i izbegavanje prekomerne konzumacije alkohola.
Smanjite unos kofeina
Kada se osećate umorno, možda ćete posegnuti za kafom ili nekim drugim napitkom sa kofeinom da biste se razbudili. Ali kofein nije najbolja ideja po ovoj vrućini.
Pokušajte da ograničite unos kofeina, jer je on takođe diuretik, i dok neke alternative kafi mogu da vas hidriraju, najbolje ih je izbegavati tokom visokih temperatura.
Nosite laganu odeću
Široka, udobna odeća od lana ili pamuka je idealna za leto.
Ako ste napolju, dr Kol preporučuje nošenje šešira i naočara za sunce i nanošenje kreme za sunčanje na delove tela koji nisu pokriveni odećom.
Kupajte se u hladnoj vodi
Plivanje u jezeru, moru ili bazenu je odličan način da se rashladite. Hladan tuš ili prskanje hladnom vodom takođe mogu pomoći.
Jedite lako svarljivu hranu
Nutricionistkinja Džena Houp objašnjava da je konzumiranje lako svarljive hrane idealna opcija tokom vrućih dana kada je telesna temperatura povišena.
Varenje teške hrane može dodatno povećati telesnu temperaturu, zbog čega se osećate još vruće. Umesto teških obroka, birajte lakše obroke poput omleta, ribe, salata, smutija, jogurta i svežeg voća.
Jedite hranu bogatu vodom
Houp objašnjava da hrana bogata vodom, zajedno sa vodom za piće, može pomoći u održavanju dobre hidratacije tela. Voće i povrće poput krastavaca, paradajza, lubenice, celera, paprike i zelene salate mogu vam pomoći u tome.
Održavajte sobe u kući hladnim
Veoma je važno znati kako da ohladite kuću leti bez klima uređaja. Kol objašnjava da ventilatori nisu uvek efikasni jer samo pomažu u cirkulaciji vazduha, često šireći topli vazduh po prostoriji.
Međutim, postavljanje posude sa kockicama leda ispred ventilatora može pomoći u hlađenju vazduha.
Takođe je preporučljivo da prozore držite zatvorenim, zastore ili roletne spuštene, i da ih otvarate tek kasno noću. Svetle zastore, kao i odeća, pomažu u odbijanju toplote sa prozora.
Promenite svoju rutinu vežbanja
Lagane šetnje su dobar način za sagorevanje kalorija bez prevelikog opterećenja. Intenzivan kardio po vrućini nije preporučljiv jer pojačava znojenje. Vežbajte u hladu ako ne možete rano ili kasno, i odmah stanite ako osetite grčeve, bol ili vrtoglavicu.
Znaci toplotne iscrpljenosti
Prevenicija je uvek bolja od lečenja, ali toplotna iscrpljenost može nastati neprimetno.
Znaci toplotne iscrpljenosti su:
- glavobolja
- vrtoglavica
- zbunjenost
- gubitak apetita i mučnina
- prekomerno znojenje
- bleda, lepljiva koža
- grčevi u rukama, nogama i stomaku
- ubrzano disanje ili puls
- telesna temperatura od 38°C ili više
- jaka žeđ
i
Šta raditi:
- Sklonite se u hladovinu ili hladnu prostoriju
- Legnite sa blago podignutim nogama
- Pijte dosta vode i izotoničnih napitaka za nadoknadu elektrolita
- Rashladite se prskanjem vode po vratu ili pazuhu, ili stavljanjem hladnih obloga na ruke i noge
- Farmaceut Kaura ističe da toplotna iscrpljenost obično nije ozbiljna ako se telo rashladi u roku od 30 minuta.
U slučaju toplotnog udara, neophodno je odmah potražiti medicinsku pomoć.
Izvor: Miss7zdrava.24sata.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Toplotna isrpljenost ili toplotni udar? Evo ko je u najvećem riziku i kako da se na vreme zaštitite