Slušaj vest

Tehnički, rožnjača može pretrpeti oštećenje usled sunca u stanju koje se naziva fotokeratitis. Ovo stanje je poznato i kao „zavarivačko oko“, „snežno slepilo“ i „arkno oko“, iako ne morate biti izloženi zavarivanju ili snegu da biste ga dobili.

Evo još nekih stanja očiju koja mogu nastati kao posledica izlaganja ultraljubičastom (UV) zračenju:

Kako sunce oštećuje oči?

UV zraci sunca mogu da oštete vaše oči čak i kada je nebo oblačno. Postoji nekoliko kategorija UV zraka sa različitim nivoima energije: UVA, UVB i UVC.

  • UVA zraci imaju niži nivo energije, ali mogu proći kroz rožnjaču do sočiva i mrežnjače, a povezani su sa razvojem katarakte i makularne degeneracije.
  • UVB zraci, oni koji uspeju da prođu kroz ozonski omotač, uglavnom se apsorbuju u rožnjači, i mogu izazvati fotokeratitis, pingvekule i pterigijum.
  • UVC zraci imaju potencijal da budu najštetniji, ali srećom, gotovo svi su blokirani ozonskim omotačem.

Može li sunce da ošteti oči i dok nosite naočare za sunce?

Ako vaše naočare ne pružaju maksimalnu UV zaštitu (100% UV 400), ili ako sunčevi zraci mogu da prodru sa strane lica do očiju, i dalje možete biti izloženi riziku.

Naočare sa zakrivljenim okvirom (tzv. wrap-around), koje često koriste sportisti, pomažu u zaštiti perifernog vida od UV zraka.

naucare-za-sunce-shutterstock-680930077.jpg
Širok šešir sa obodom je još jedan način da zaštitite oči i lice od sunca. Foto: Shutterstock

Koliko vremena je potrebno da sunce ošteti oči?

Vreme koje je potrebno da sunce izazove oštećenje očiju zavisi od toga koliko dugo gledate direktno u sunce bez zaštite. Na primer, samo 100 sekundi direktnog gledanja u sunce bez ikakve zaštite može izazvati trajno oštećenje mrežnjače.

Dugotrajna izloženost suncu može dovesti do postepenog oštećenja očiju. Zato je važno da deca već od malih nogu razviju naviku nošenja naočara za sunce kada su napolju.

Možete li oslepeti ako gledate direktno u sunce?

Potpuno slepilo izazvano suncem je retko, ali postoji stvarna opasnost od oštećenog vida ili čak privremenog slepila, pa i razvoja zakonskog slepila (kada je vid ozbiljno ugrožen).

Na primer, katarakta i pterigijum su stanja koja mogu značajno uticati na vid, a oba su povezana sa izlaganjem UV zracima.

Mogu li se oči oporaviti od oštećenja izazvanih suncem?

Mnoge promene koje sunce izazove u oku nisu trajne, to jest, barem ne moraju biti. Dakle, oporavak je moguć.

Hirurški zahvati su rutinski bezbedni i uspešni kada je reč o uklanjanju pterigijuma i pingvekula, kao i kod reverzibilnih efekata katarakte.

Takođe, fotokeratitis, poput opekotina od sunca na koži, obično se povlači sam od sebe s vremenom.

stockphotohappyfamilyresttogetherinopenair1082046296.jpg
Nosite naočare za sunce sa maksimalnom UV zaštitom Foto: Shutterstock

Kako da zaštitite oči od sunca?

Najvažnija stvar koju možete učiniti za svoje oči jeste da sprečite prodor UV zraka do njih. Prevencija UV oštećenja će vas poštedeti mnogo problema kasnije.

Evo nekoliko korisnih saveta:

  • Nosite naočare za sunce sa maksimalnom UV zaštitom - Ne nude sve naočare isti nivo zaštite. Birajte isključivo naočare sa UV 400 zaštitom, koje blokiraju više od 99 odsto UVA i UVB zraka. Za dodatnu zaštitu razmislite o naočarima koje pokrivaju bočne strane očiju.
  • Nosite šešire sa širokim obodom - Širok šešir, letnji šešir ili čak obična kačket kapa mogu znatno pomoći u zaštiti očiju i lica od UV zraka.
  • Ograničite vreme provedeno na suncu - Najbolji način da izbegnete oštećenje jeste da se klonite sunca, naročito kada je najjače. Sunčevi zraci ne samo da oštećuju oči, već i ubrzavaju starenje kože.

Za dnevnu dozu vitamina D dovoljno je oko 15 minuta sunčanja dnevno, između 10 i 15 časova. (A možete koristiti i suplemente ako je potrebno.)

I ne zaboravite – oči nisu jedini deo tela koji može biti oštećen suncem. Da biste zaštitili kožu od opekotina, koristite vodootporne kreme sa širokim spektrom zaštite i SPF-om 30 ili više, nanesene najmanje 30 minuta pre izlaska napolje.

Izvor: allaboutvision.com/Zdravlje.Kurir.rs

Kako zaštititi oči na prelasku godišnjih doba? Ne zanemarujte sunčane naočare, a kod pojave infekcije javite se lekaru