Kako prepoznati alergiju na sunce? Evo kako da je razlikujete od opekotina i reagujete na vreme
Letnje sunce je jako, a UV zraci sa visokim indeksom zračenja prodiru duboko u kožu i mogu je oštetiti, ali i izazvati alergijske reakcije. Ako niste sigurni da li vas koža svrbi i peče jer ste predugo bili na suncu ili imate alergijsku reakciju, slede korisne informacije.
Alergija na sunce predstavlja preteranu reakciju kože na izlaganje sunčevim zracima, najčešće u vidu osipa, svraba i crvenila. Postoji nekoliko tipova ovih reakcija, koje se razlikuju po uzroku, težini i vremenu pojave simptoma.
Tipovi alergije na sunce
- Polimorfna svetlosna erupcija (PLE) - najčešći oblik sunčeve alergije, poznat i kao fotodermatoza. Reč je o imunološkoj reakciji kože na sunčevu svetlost, koja se javlja uglavnom u proleće i rano leto.
- Prurigo nodularis - redak nasledni oblik fotoosetljivosti. Ova reakcija na sunce karakteristična je za decu i mlađe osobe, a može trajati tokom čitave godine.
- Fotoalergijska erupcija - javlja se kada sunčeva svetlost dođe u kontakt sa hemikalijama koje se nalaze na koži, poput krema za sunčanje, parfema, kozmetike ili lekova. Tada dolazi do alergijske kožne reakcije.
- Solarna urtikarija - koprivnjača izazvana izlaganjem suncu. Simptomi se pojavljuju vrlo brzo, u roku od nekoliko minuta nakon izlaganja sunčevoj svetlosti.
Simptomi preosetljivosti na sunce
Najčešći simptomi uključuju:
- Svrab, peckanje, crvenilo
- Osip u vidu sitnih plikova ili urtika (koprivnjača)
- Simptomi se najčešće javljaju na delovima kože izloženim suncu, ali se, u nekim slučajevima, mogu proširiti i na prekrivene delove tela (posebno kod fotoalergijske erupcije)
- Kod solarne urtikarije: crvene izbočine koje svrbe, pojavljuju se u roku od nekoliko minuta nakon izlaganja suncu
- Kod fotoalergijske erupcije: svrab, crvenilo i osip koji se mogu pojaviti i dan do dva nakon izlaganja suncu
- U težim slučajevima: glavobolja, umor, groznica i nizak krvni pritisak
Isti ili slični simptomi javljaju se i kod opšte fotosenzitivnosti, koja nije uvek alergijskog porekla. Ove reakcije često se pojavljuju na licu, naročito kod žena, a učestalije su kod osoba sa tamnijim tipom kože, posebno latinoameričkog i američko-indijanskog porekla.
Kako sprečiti neželjenu reakciju?
Alergija na sunce se najbolje sprečava prevencijom. Zaštita kože kremama sa zaštitnim faktorom i odećom jedno je od rešenja, a adekvatna zaštita ujedno sprečava rak kože u najvećem broju slučajeva.
Najbolje je štititi se odećom, a delovi tela koji nisu zaštićeni odećom traba namazati zaštitnom kremom. Međunarodna preporuka za minimalnu zaštitu je SPF 15. Kada je sunce jače, u periodu od 11 do 17h, svaki tip kože bi trebalo zaštititi faktorom 50.
Lečenje alergije na sunce
Važno je znati da osip koji je nastao usled reakcije imunog sistema na sunce, treba tretirati isto kao i opekotine koje su nastale od istog uzročnika.
Koži koja ima simptome alergije na sunce najviše prijaju hladne obloge.
Međutim, ukoliko se simptomi pogoršaju i usledi povraćanje, drhtavica, temperatura, najbolje je da se odmah javite lekaru. Terapija podrazumeva kortikosteroidne kreme i antihistaminike.
Za više informacija o alergijama posetite sajt Nacionalnog udruženja za pomoć i podršku osobama sa alergijma, celijakijom i ostalim autoimunim oboljenjima sa ograničenjima u ishrani - Alergija i ja.
Izvor: Instagram alergija.i.ja/Zdravlje.kurir.rs
Da li smete da nosite kofer ako imate aritmije? Evo kako da bezbedno planirate putovanje