Slušaj vest

Opšte pravilo je da ponovo nanosite kremu za sunčanje svaka dva sata kada ste na suncu, kaže dr Amande Valdes, specijaliste porodične medicine. Ovo pomaže u održavanju zaštitne barijere na koži kako bi se odbranila od opekotina od sunca i smanjio rizik od raka kože (kao što je melanom).

Međutim, u nekim situacijama potrebno je da kremu za sunčanje nanesete i pre isteka preporučena dva sata. Na to ukazuju sledeći znakovi:

  • Koža koja počinje da se oseća kao suvlja ili tako izgleda 
  • Crvenilo kože
  • Osećaj peckanja ili pečenja na koži

- Počećete da primećujete kada vaša koža više nema zaštitu koja joj je potrebna. Ključ je da delujete odmah. Ne ignorišite znake - savetuje dr Valdes.

Kada nanosite drugi (ili treći) sloj kreme za sunčanje, uradite to temeljno, kao i prvi put. Pokrijte sve delove kože koji su izloženi suncu, uključujući i ona mesta koja se često zaboravljaju - poput ušiju, zadnjeg dela vrata i stopala.

Takođe, obavezno koristite dovoljno kreme za sunčanje - pri svakoj upotrebi oko 30 grama. To je dovoljno da se napuni jedna (rakijska) čašica.

Da li vaše aktivnosti prave razliku?

Ono što radite na otvorenom utiče na to koliko često bi trebalo da ponovo nanosite kremu za sunčanje.

- Plivanje u bazenu ili talasi mogu da oslabe i na kraju isper zaštitu, možda u roku od 45 minuta do sat vremena - kaže dr Valdes i dodaje da korišćenje kreme za sunčanje označene kao "vodootporna" može da pomogne da traje malo duže, ali ne očekujte puna dva sata.

plivanje-shutterstock-2295345413.jpg
Plivanje može da ispere vašu zaštitu od sunca, zato je važno da je redovno nanosite Foto: Shutterstock

Brisanje peškirom nakon izlaska iz vode takođe može da ukloni kremu za sunčanje i učiniti vašu kožu izloženijom sunčevim zracima. Ponovo nanesite kada se osušite.

Znojenje tokom vežbanja ili rada u dvorištu može da razblaži kremu i poveća potrebu za ponovnim nanošenjem u roku od sat vremena. Sportske ili kreme za sunčanje otporne na znoj mogu da vam "kupe" nekoliko dodatnih minuta zaštite.

- Ako ste aktivni napolju, planirajte da češće ponovo nanosite kremu kako biste bili sigurni da dobijate zaštitu koja vam je potrebna - preporučuje dr Valdes.

Da li kreme za sunčanje sa višim SPF-om duže traju?

SPF je skraćenica za "faktor zaštite od sunca", koji meri koliko krema za sunčanje štiti od UVB zraka, koji su glavni uzrok opekotina od sunca. Viši SPF blokira više te sunčeve svetlosti.

Ali viši SPF ne znači da možete da provodite više vremena na suncu. Krema za sunčanje jednostavno ne funkcioniše na taj način.

- Krema za sunčanje sa višim SPF-om pruža veću zaštitu dok je nanesena, ali to ne znači da ostaje na koži i štiti duže vreme. Moraćete ponovo da je nanosite po istom rasporedu -  kaže dr Valdes. 

Dakle, pratite iste osnovne smernice za ponovno nanošenje bez obzira da li koristite SPF 15, SPF 30 ili SPF 100. Ukoliko planirate duži boravak napolju, minimalni preporučeni SPF je 30. 

zastita-od-sunca-shutterstock-429308848.jpg
Za duži boravak napolju, minimalni preporučeni SPF je 30 Foto: Shutterstock

Ne oslanjajte se samo na kremu za sunčanje

Krema za sunčanje je izuzetno efikasna, ali čak i kada se temeljno i redovno nanosi, nije 100 odsto zaštita od oštećenja kože od sunca. Pa, šta još možete da učinite da biste održali kožu zdravom tokom sunčanog dana? Dr Valdes nudi ove predloge:

  • Koristite kremu za sunčanje u kombinaciji sa zaštitnom odećom. Pokrivanje kože može da spreči opekotine. Bilo koja odeća pruža olakšanje, ali specijalizovana zaštitna oprema za sunce nudi još bolju barijeru protiv UV zraka.
  • Nosite šešir i naočare za sunce. Vaša glava i lice su posebno osetljivi na sunčeve zrake. Šešir širokog oboda može da zaseni vaše lice i vrat, dok naočare za sunce mogu da zaštite nežnu kožu oko očiju i same oči.
  • Pronađite hlad. Sklanjanje sa direktnog sunca može da da vašoj koži predah od neumoljivih UV zraka. Čak i kratko sedenje pod suncobranom na plaži može da pomogne.

- Sunce može da bude prilično neumoljivo - kaže dr Valdes. Najbolje je preduzeti sve korake kako biste smanjili štetu koju može da izazove.

Izvor: Health.clevelandclinic.org/Zdravlje.Kurir.rs

Iako nijedna hrana ne može u potpunosti zameniti zaštitu SPF-a, ishrana bogata beta-karotenom može ojačati prirodnu odbranu kože i pripremiti je za sunce - evo o kojoj se hrani radi