Imate ubrzan puls, a nizak pritisak? Evo na koji način to može da ugrozi vaše zdravlje
Krvni pritisak vam je nizak, srce vam ubrzano kuca i ne osećate se najbolje. Šta se zapravo dešava i koliko bi to trebalo da vas zabrine?
Doktor Tajler Tajgen, specijalista za srčani ritam, za blog Klivlend klinike objašnjava šta znači kada imate visok puls i nizak krvni pritisak.
Šta se zapravo dešava u vašem telu kada vam srce ubrzano kuca, a krvni pritisak je nizak?
Dr Tajgen objašnjava da se ovo dešava jer je moguće da sistemi u telu koji upravljaju električnim impulsima srca i regulacijom krvnog pritiska ne funkcionišu kako treba.
- Kada srce kuca prebrzo, što znači više od 100 otkucaja u minutu kada niste pod fizičkim naporom ili emocionalnim stresom, često ne može da se napuni krvlju kako treba. Ako, pored toga, srce kuca i nepravilno, haotični električni impulsi dovode do toga da srčani mišići ne rade usklađeno između gornjih i donjih komora srca. Manja efikasnost srca znači da se manje krvi pumpa kroz telo, što može dovesti do niskog krvnog pritiska - objašnjava dr Tajgen.
Ova kombinacija je često privremen problem. Međutim, kod osoba sa određenim osnovnim zdravstvenim stanjima, može postati hroničan problem.
Šta dovodi do ovog problema?
Postoji mnogo mogućih razloga zbog kojih se može javiti visok puls (tahikardija) i nizak krvni pritisak (hipotenzija) u isto vreme. Samo neki od tih razloga zahtevaju medicinsku intervenciju.
Uobičajeni uzroci uključuju:
- naglo ustajanje
- dehidracija
- fizička aktivnost
- lekovi
- stres, šok ili strah
- trudnoća
Mogući ozbiljni uzroci uključuju:
- infekcija
- nepravilan srčani ritam (aritmija)
- unutrašnje krvarenje
- teška alergijska reakcija (anafilaksija)pPoremećaji štitne žlezde
- anemija
- duboka venska tromboza (DVT)
- plućna embolija
Simptomi ubrzanog rada srca i niskog krvnog pritiska
Kada krv ne cirkuliše kako treba, može doći do smanjenog snabdevanja organa i tkiva kiseonikom. Ali kako da znate da se to dešava u datom trenutku?
Znaci ubrzanog pulsa uz nizak pritisak mogu uključivati:
- krarak dah
- osećaj vrtoglavice ili nesvestice
- preskakanje srca ili lupanje u grudima
- bol u grudima
- umor
- mučninu
- zamućen vid
Ako se ne leči, ubrzan puls i nizak pritisak mogu dovesti do nesvestice. Gubitak svesti, poznat i kao sinkopa, može imati razne uzroke. Ukoliko niste već dijagnostikovani sa stanjem koje izaziva nesvesticu (kao što je POTS), svaki gubitak svesti treba smatrati hitnim medicinskim stanjem. Bolje je reagovati na vreme nego rizikovati.
Kada ova kombinacija treba da vas zabrine?
Kratkotrajni epizoda niskog pritiska i ubrzanog pulsa sa jasnim uzrokom (kao što je naglo ustajanje) obično nije razlog za brigu. Ali ako se to dešava često ili traje duže vreme, dr Tajgen ističe da je važno obratiti se lekaru.
Ako se ne leče, poremećaji srčanog ritma koji potiču iz gornje komore srca (pretkomore) mogu povećati rizik od šloga, srčane slabosti ili smrti.
Praćenje krvnog pritiska i pulsa
Vođenje dnevnika simptoma sa beleženjem pulsa i krvnog pritiska može pomoći lekaru da utvrdi da li postoji osnovni zdravstveni problem koji izaziva ubrzan rad srca i pad pritiska.
Ove vrednosti možete pratiti na sledeće načine:
- ručno merenje pulsa
- kućni aparat za merenje krvnog pritiska
- monitor za srčani ritam sa kaišem za grudi
- pregled kod lekara
- merenje u apoteci
Vaš puls u mirovanju postaje razlog za zabrinutost kada pređe 100 otkucaja u minuti. Krvni pritisak funkcioniše malo drugačije – tu nije toliko važan sam broj, već koliko se brzo taj broj menja.
Pad krvnog pritiska se smatra opasnim ako:
- Sistolni pritisak (gornja vrednost) padne za 20 mmHg ili više
- Dijastolni pritisak (donja vrednost) padne za više od 10 mmHg
Ako primetite da vam srčani ritam i krvni pritisak nisu uobičajeni, ili ako simptomi utiču na vašu svakodnevnu funkcionalnost, potražite lekarsku pomoć. Vaš lekar će vam pomoći da dobijete odgovarajuću negu kako bi se kardiovaskularni sistem stabilizovao i pravilno funkcionisao.
Izvor: health.clevelandclinic.org/Zdravlje.Kurir.rs
Kako da sami izmerite puls? Sledite korake koje preporučuju stručnjaci
7 mitova o intimnim odnosima koji mogu da uspore začeće: Zastarela uverenja odlažu trudnoću