Tri vitaminska suplementa koja bi trebalo izbegavati: Farmaceut savetuje kako da napravite pravi izbor
Milioni ljudi širom sveta uzimaju dodatke ishrani bez prethodne konsultacije sa lekarom ili farmaceutom, jer se većina njih ne izdaje na recept.
Ipak, važno je da budete oprezni kada ih birate.
Dodaci ishrani postali su svakodnevica za mnoge - od onih koji žele da poboljšaju imunitet, preko onih koji žele bolju kožu i kosu, pa sve do onih koji misle da im vitamini i minerali pomažu da se osećaju snažnije i zdravije. U moru dostupnih preparata nije lako snaći se, a dodatni problem je to što ih mnogi koriste na svoju ruku, bez prethodnog saveta lekara ili farmaceuta.
Iako određeni suplementi mogu da budu korisni, postoje i oni koji se uzimaju bez stvarne potrebe, a u nekim slučajevima mogu da budu i štetni. Abdur Rehman, farmaceut sa univerziteta Jamia Hamdard u Delhiju, otkriva tri vitaminska suplementa koja bi trebalo da izbegavate i objašnjava zbog čega je ponekad bolje da se oslonite na prirodne izvore nutrijenata i stručne savete.
Suplementi za kožu i kosu
Ovi vitamini se reklamiraju kao korisni za zdravlje kože i kose. Popularni brendovi tvrde da njihovi proizvodi pomažu da kosa raste, poboljšavaju teksturu kože i jačaju njihovo opšte stanje. Na tržištu ima mnogo takvih proizvoda, sa različitim imenima, ali uglavnom sa sličnim sastojcima - biotinom, vitaminom C, vitaminom E, kolagenom, folnom kiselinom i omega-3 masnim kiselinama.
- Neki od ovih proizvoda sadrže dodatne sastojke poput ašvagande i žen šena, za koje se smatra da mogu da učvrste kosu. Popularnost ovih preparata raste, ali uglavnom ih promovišu poznate ličnosti i influenseri na društvenim mrežama, dok medicinski stručnjaci retko učestvuju u njihovoj preporuci - kaže Rehman.
Iako ih koriste na hiljade ljudi, nema mnogo kliničkih dokaza da ovi suplementi zaista mogu da poboljšaju stanje vaše kose. Većina studija pokazuje da su oni efikasni samo kod osoba koje imaju nedostatak određenih nutrijenata zbog kojih kosa loše raste.
Gumene vitaminske bombone
Prema podacima Univerziteta UCLA, većina vitaminskih gumenih bombona sadrži od 2-8 grama šećera po porciji. To možda ne zvuči mnogo, ali Američko udruženje za srce preporučuje da dnevni unos šećera ne prelazi 25 grama za žene i 36 grama za muškarce. Čak i ako gumeni vitamini nemaju dodati šećer, često sadrže velike količine zaslađivača kao što su voćni sokovi bogati prirodnim šećerima ili šećerni alkoholi, zbog čega možete da se osećate neprijatnost u stomaku.
Rehman smatra da su ovi vitamini zapravo samo "fensi bombone", i da redovno uzimanje može da dovede do gojaznosti, bolesti srca i karijesa zbog dodatog šećera i konzervansa. Studije su pokazale i da većina gumenih vitamina ne sadrži onoliko aktivnih sastojaka koliko se tvrdi, pa je bolje da se oslanjate na prirodne izvore vitamina.
Gvožđe i kalcijum zajedno
Rehman upozorava da gvožđe i kalcijum nikada ne bi trebalo da se uzimaju zajedno, jer oni u crevima koriste iste kanale za apsorpciju i na taj način mogu da "suzbiju" jedan drugog.
- I kalcijum i gvožđe se u crevima upijaju istim putem. Zato, ako ih uzimate zajedno posle obroka, oni praktično poništavaju delovanje jedan drugog - poručuje farmaceut.
Suplementi mogu da pomognu, ali nisu "čarobne pilule". Najbolji efekat imaju kada organizmu zaista nedostaju određeni nutrijenti i nikako ne bi trebalo da budu zamena za zdravu ishranu.
Izvor: Onlymyhealth.com/Zdravlje.kurir.rs