Kako sniziti ubrzan puls? Ako su vam otkucaji srca često povišeni u mirovanju, obavezno se obratite lekaru
Ubrzan puls može biti znak problema. Saznajte kako da ga snizite prirodnim putem i kada je vreme da se obratite lekaru.
Kako prolazite kroz razne faze u životu, tako se menja i brzina otkucaja vašeg srca. Trčite na traci u teretani? Srce možda tada pravi 156 otkucaja u minuti. Ćaskate sa prijateljem u kafiću? Tada je broj otkucaja verovatno mnogo niži, oko 72.
Brzina otkucaja srca raste i opada u zavisnosti od toga šta radite, kako se osećate i šta se dešava oko vas. Ako ste mirni i fizički neaktivni, broj otkucaja biće niži. Ali ako ste fizički aktivni, uznemireni ili pod stresom, srce može da ubrza, pa čak i naglo poskoči.
Doktorka Tamana Sing, kardiolog, podelila je nekoliko saveta kako da trenutno snizite broj otkucaja srca, ali i kako da dugoročno brinete o njegovom zdravlju.
Kako odmah smanjiti broj otkucaja srca?
Ako se osećate anksiozno ili pod stresom, ili jednostavno želite da se smirite nakon fizičke aktivnosti, postoji više tehnika koje vam mogu pomoći da odmah snizite broj otkucaja. Duboko disanje, joga i meditacija samo su neki od načina da odmah snizite ubrzane otkucaje srca.
- Vežbanje svesnosti, kroz meditaciju i tehnike disanja, zaista može pomoći da se vratite u sadašnji trenutak i smirite srce - kaže dr Singh.
Evo nekoliko načina kako da trenutno snizite broj otkucaja, ali i nekoliko saveta za dugoročnu negu srca.
Ne preskačite završnu fazu nakon vežbanja
Ako vam je broj otkucaja visok jer ste upravo završili trening, nemojte preskakati završnu fazu - hlađenje. Možda ćete biti u iskušenju da je preskočite, ali vaše srce vam to neće oprostiti.
- Ova važna završna faza treninga pomaže da se krvni pritisak i broj otkucaja srca vrate u stanje mirovanja, a dodatno pomaže i u prevenciji grčeva u mišićima i smanjuje rizik od povreda - objašnjava dr Sing.
Fokusirajte se na disanje
Vežbe disanja su jedan od najjednostavnijih i najefikasnijih načina da se broj otkucaja smanji nakon aktivnosti. Jedno istraživanje je pokazalo da tehnike disanja značajno smanjuju broj otkucaja srca.
Možete jednostavno zatvoriti oči i duboko disati, ili pokušati sa strukturiranim tehnikama poput „box“ disanja ili disanja uz pomoć prstiju.
Skenirajte telo kroz naprezanje i opuštanje
Da, napinjanje mišića može da vam pomogne da se opustite. Progresivna mišićna relaksacija (PMR) je tehnika koja uključuje skeniranje tela i može pomoći da se oslobodite napetosti i snizite broj otkucaja.
Postupak je jednostavan - napnite pa opustite svaku grupu mišića, počevši od prstiju na stopalima pa sve do glave. Do trenutka kada stignete do vrha tela, trebalo bi da osećate smirenost i ravnotežu.
Svesnost i meditacija
Imate važan sastanak sa šefom i srce vam lupa kao ludo? Kada vam je um preplavljen anksioznošću ili brigama, vežbanje svesnosti ili čak samo pet minuta meditacije može vas vratiti u ravnotežu - i usporiti otkucaje srca.
Stimulacija vagusnog nerva
Naizgled jednostavne radnje poput grgljanja, kašljanja ili blage masaže stomaka mogu stimulisati vagusni nerv, što u datom trenutku može smanjiti broj otkucaja srca. Vagusni nerv ide od moždanog stabla pa sve do stomaka i ima ključnu ulogu u regulaciji rada srca.
Ove tehnike poznate su kao vagalne mane, i često se preporučuju osobama sa određenim srčanim stanjima. Ali ako imate neku dijagnozu, konsultujte se sa svojim kardiologom pre nego što ih isprobate.
Izlaganje hladnoći na kontrolisan način
Hladnoća može da šokira sistem, ali i da ga smiri. Istraživanja su pokazala da „hlađenje lica“ može da aktivira telesni odgovor na relaksaciju i snizi broj otkucaja.
Jednostavno je - poprskajte lice hladnom vodom ili stavite hladnu oblogu na kožu (naravno, obavezno je umotajte u tkaninu).
- Ovo najefikasnije deluje ako je ubrzani rad srca posledica fizičke aktivnosti - napominje dr Sing.
Tuširanje ili kupanje u toploj vodi
Znate onaj osećaj olakšanja kada se istuširate posle stresnog dana ili napornog treninga? Taj osećaj topline i smirenosti pozitivno utiče i na srce.
- Topla voda u kupki ili tušu može doprineti snižavanju broja otkucaja srca - kaže dr Singh.
Umerena fizička aktivnost
Zvuči kontradiktorno, ali blaga fizička aktivnost može pomoći da se smirite. Joga, tai či i slične nežne vežbe pomažu u smanjenju aktivnosti nervnog sistema, što dovodi do smirenja i usporavanja pulsa. Šetnja prirodom takođe može pomoći da se osećate prisutnije i povezanije sa svojim telom.
Koliko brzo broj otkucaja srca opada?
Čim prestanete sa fizičkom aktivnošću, broj otkucaja srca počinje da opada. Povratak u normalu obično traje nekoliko minuta.
- Opšte pravilo je da bi broj otkucaja srca trebalo da opadne za najmanje 12 otkucaja u prvom minutu nakon završetka vežbanja u ciljanom opsegu - objašnjava dr Sing.
Ako imate utisak da oporavak traje predugo ili vam je broj otkucaja često visok i kada niste aktivni, važno je da to spomenete lekaru. Povišen puls u stanju mirovanja može biti znak zdravstvenog problema koji zahteva medicinsku pažnju.
Izvor: health.clevelandclinic.org/Zdravlje.Kurir.rs
Pratite svoj puls, sačuvajte srce: Koje su normalne vrednosti otkucaja tokom fizičke aktivnosti?