Slušaj vest

U početku je to malo zadebljanje, bolno na dodir ili pri hodanju u cipelama. Međutim, vremenom ova izbočina otiče, postaje crvena i vidljiva spolja.

Haglundova peta, ili Haglundov sindrom, prvi put je pomenut 1927. godine i veoma je često medicinsko stanje, iako se još uvek ne razume zašto se javlja. To je zadebljanje mesta pričvršćivanja Ahilove tetive za petnu kost, ali je zapravo upala tkiva između tetive i kosti koja uzrokuje stvaranje nove kosti.

Iako se može razviti kod bilo koga, najčešće je kod ljudi koji nose krute i zatvorene cipele, ali su u riziku i žene koje često nose visoke potpetice. Uzroci mogu biti i genetska predispozicija, prekomerna telesna težina, povrede i određene aktivnosti poput trčanja.

Koji su simptomi?

Haglundova peta se može razviti na oba stopala istovremeno. Prvi simptomi počinju povećanjem vrha kosti na peti. U početku je to malo zadebljanje, bolno na dodir ili pri hodanju u cipelama. Međutim, vremenom, ova izbočina otiče, postaje crvena i vidljiva spolja.

Iako je uvek bolje sprečiti nego lečiti, lečenje Haglundove pete zasniva se na smanjenju bola i pritiska. Pošto je u više od 50 odsto slučajeva glavni uzrok ove deformacije neadekvatna obuća, promena cipela biće odličan prvi korak u lečenju.

Danas na tržištu postoje brojna pomagala i ulošci koji vam mogu pomoći da promenite visinu potpetice unutar cipele, kao i ortopedski ulošci, fizikalna terapija i antiinflamatorni lekovi koji smanjuju bol i otok u tom području. Ako je područje već otečeno, led može smanjiti otok, koji se preporučuje držati na tom mestu oko 20 minuta svakog dana.

petni trn shutterstock_2495075221.jpg
Lečenje Haglundove pete zasniva se na smanjenju bola i pritiska Foto: Shutterstock

Za teže slučajeve – operacija

Hirurško lečenje se obično preporučuje nakon perioda neuspešne konzervativne terapije, obično nakon šest meseci ili više. U hirurškom lečenju Haglundove pete koriste se i otvorene i endoskopske tehnike.

  • Otvoreni hirurški pristup lečenju Haglundove pete podrazumeva sečenje kože kako bi se omogućio direktan pristup i uklanjanje koštanog izraštaja.
  • Endoskopski hirurški pristup koristi male rezove i kameru za minimalno invazivno uklanjanje izraštaja sa manje oštećenja okolnih tkiva.

Tokom operacije, cilj hirurga je da ukloni upaljenu retrokalkanealnu burzu, ukloni koštani deformitet petne kosti (Haglundov deformitet) i, ako je potrebno, ukloni deo nezdravog tkiva Ahilove tetive. Oba pristupa su pokazala jednaku efikasnost, međutim, rizik od neželjenih efekata je skoro upola manji od endoskopskog pristupa.

shutterstock-1114596707.jpg
Fizikalna terapija se preporučuje od druge ili treće nedelje nakon operacije Foto: Shutterstock

Oporavak nakon operacije

Nakon operacije Haglundove pete, potrebna je imobilizacija ortozom ili gipsom. Trajanje imobilizacije je oko dve  nedelje kod endoskopske operacije, dok je otvoreni pristup nešto duži, traje dve do šest nedelja. Obično vam neće biti dozvoljeno da opterećujete nogu nekoliko nedelja nakon operacije, a nakon uklanjanja imobilizacije, neki hirurzi takođe preporučuju hodanje u posebnoj ortozi tokom naredne tri do četiri nedelje.

Fizikalna terapija se preporučuje od druge ili treće nedelje nakon operacije kako bi se istegla i ojačala Ahilova tetiva i mišići lista. Povratak normalnim aktivnostima očekuje se u roku od šest do 36 nedelja kod otvorene operacije i šest do 12 nedelja kod endoskopske operacije.

Izvor: ordinacija.vecernji.hr/Zdravlje.Kurir.rs

Šest navika koje loše utiču na stopala: Stručnjaci otkrivaju kako da izbegnete povrede, bolove i da koračate lako