Kvržica iza uva: Zbog čega nastaje i kada je razlog za posetu lekaru?
Kvrga iza uva je obično bezopasna, ali ponekad može ukazivati na ozbiljnije zdravstveno stanje.
Ako pređemo rukom iza uha, osetićemo ispod prstiju manje-više isturenu tvrdu koštanu strukturu, deo glavičaste kosti koji se naziva mastoid, za koji je uho pričvršćeno. Ova kost je iznutra šuplja i ispunjena vazduhom koji dolazi iz srednjeg uha. Pokrivena je kožom koja se sa prednje strane spaja u kožu zadnjeg dela uha, a oko centimetar iza je ivica kože glave.
Ispod kože u ovom području nalazi se mesto pričvršćivanja velikog vratnog mišića i malih limfnih čvorova koje ne primećujemo kada mirujemo, ali koji se mogu promeniti usled infekcije. Ovo područje nije dostupno našem vidu, ali ga često spontano opipavamo i dodirujemo, posebno ako nas bol ili svrab na to nateraju. A ponekad čak možemo i da napipamo kvržicu.
Da li je potrebno da se javite lekaru?
Mala kvržica iza uha je često jednostavna kožna formacija poput akni ili male ciste, koja spontano i bez posebnog tretmana uskoro nestaje i prolazi.
Lekar će utvrditi da li je u pitanju bezopasna kožna formacija, privremena infekcija ili ozbiljna bolest kojoj je potreban brz tretman.
Mogući uzroci kvržice
- Infekcija. Infekcija dovodi do reakcije limfnih čvorova (koji su naša odbrana od upale). Oni se uvećavaju, oteknu i mogu biti bolne i mogu se osetiti pod prstima kao kvržica. U predelu iza uha, ova reakcija može biti rezultat bola u grlu, infekcije uha, raznih infekcija u ustima, virusa ili prehlade. Reaktivni limfni čvorovi se obično vraćaju u normalnu veličinu kada infekcija prođe.
Druga vrsta infekcije koju treba posebno pomenuti je ozbiljna situacija komplikacije otitisa medija koja se širi u predelu iza uha u šuplju mastoidnu kost, podižući kožu i gurajući celo uho napred. Područje je otečeno i bolno, obično praćeno groznicom i drugim parametrima upale. Ova komplikacija je bila češća u prošlosti kada infekcije uha nisu lečene antibioticima, ali se i danas može videti, posebno kod male dece. To je hitno stanje koje zahteva brzo lečenje antibioticima, a u nekim slučajevima i hirurško lečenje radi uklanjanja nakupljenog gnoja.
- Akne.Akne nastaju kada se pore na koži začepe viškom sebuma, proizvodom lojnih žlezda koje se nalaze u osnovi folikula dlake. U kombinaciji sa mrtvim ćelijama kože i ljuspicama, one formiraju bubuljicu koja takođe može biti bolna i može izazvati manji ili veći otok. Ova vrsta akni može se javiti i iza uha, formirajući kvržicu koja obično sama nestaje. Češća je kod tinejdžera i povezana je sa hormonskim promenama.
- Lojna cista (aterom) ili lipom. Aterom je kvržica koja se nalazi u potkožnom tkivu, ispunjena sebumom, gustom tečnošću neprijatnog mirisa, dobro ograničena i mekana na dodir. Ova cista se može javiti i na drugim područjima i obično je bezbolna i donekle pokretna (nije čvrsto pričvršćena za površinu). Veoma slična ovoj je lipom, skup masnih ćelija koji je takođe bezbolan i dobro ograničen, i koji sporo raste. Donekle se razlikuje po strukturi od lojne ciste, ali oba zahtevaju isti pristup: ako želimo da ih se rešimo, potrebno ih je hirurški ukloniti u celosti.
I aterom i lipom mogu se dodatno inficirati; tada postaju neprijatni i bolni i zahtevaju brzo hirurško lečenje i antibiotsku terapiju.
- Maligne bolesti. U retkim slučajevima, kvržica iza uha, posebno u predelu prema vratu, može biti uvećani limfni čvor povezan sa malignom bolešću, limfomom ili leukemijom. Uvek treba obratiti pažnju na druge simptome.
Ako se kvržica pojavi iznenada, ako je fiksirana, ako ne nestaje tokom nekoliko nedelja već raste i ako je povezana sa drugim simptomima kao što su bol i crvenilo, pojava gnoja, otežano pomeranje glave i vrata i/ili otežano gutanje, obavezno se obratite svom lekaru.
Izvor: adiva.hr/Zdravlje.Kurir.rs
Izbočine, kvržice i otoci po telu: Da li su uvek bezopasne i na koje probleme mogu da ukazuju?