Smanjena seksualna želja, poznata kao gubitak libida, čest je problem. Ovo stanje ne ukazuje uvek na neki ozbiljniji problem. Međutim, kada dođe do neočekivanog i trajnog gubitka libida, vredi istražiti razloge koji mogu biti iza toga. Ovo su faktori koji mogu stajati iza promene seksualne želje.
Promene u rutini i fazama života
Do smanjenog libida može doći iz jednostavnih razloga koje svi iskusimo u nekom trenutku, kao što su stres, umor, promene u rutini i periodi kada druge aktivnosti oduzimaju vreme koje bi inače bilo posvećeno seksualnoj aktivnosti, kao što je briga o deci.
- Ovo ne mora da znači poremećaj. Sve dok postoji seksualno zadovoljstvo, ovo smanjenje nije nužno patološko - kaže Katarina de Moraesa.
Promene u mentalnom zdravlju
Depresija i anksioznost mogu značajno uticati na seksualnu želju.
- Pacijenti sa depresijom mogu da dožive smanjenu želju zbog hemijske neravnoteže u mozgu, uključujući promene u hormonima serotonina i dopamina, koje se odnose na raspoloženje i osećaj nagrade i zadovoljstva - objašnjava psihijatar.
U ovim slučajevima, lečenje stanja može poboljšati želju i, posledično, seksualnu funkciju.
Hormonalne promene
Ako pacijent nema poremećaje u mentalnom zdravlju ili rutinske promene koje opravdavaju smanjen libido, sledeći korak je ispitivanje hormonalnih promena.
Estrogen kod žena i testosteron kod muškaraca glavni su regulatori libida i seksualne aktivnosti, objašnjava Karolin Kastro, endokrinolog u bolnici Sao Kamilo.
- Kod muškaraca, na primer, ne samo da procenjujemo da li je nivo testosterona nizak, već takođe ispitujemo medicinsku istoriju da vidimo da li iza hormonske promene možda stoje drugi osnovni uslovi.
Lekari kao moguće uzroke ističu i stanja kao što su trudnoća, postporođaj, dojenje i gojaznost, kao i druga koja takođe modifikuju nivo hormona.
Neurološke bolesti
Oboljenja kao što su multipla skleroza, Parkinsonova bolest, povrede kičmene moždine ili periferna neuropatija takođe mogu uticati na funkciju nerava koji kontrolišu seksualni odgovor, što dovodi do poteškoća u postizanju ili održavanju erekcije, postizanja orgazma ili seksualnog uzbuđenja.
Dijabetes, izazivanjem hormonalnih promena, takođe može izazvati smanjenje želje. Pored toga, stanje uzrokuje umor i neuropatiju, poremećaj u kojem su nervi oštećeni. Ovo može dovesti do gubitka osetljivosti i kompromitovane seksualne funkcije, što indirektno utiče na libido.
Ljudi sa srčanim problemima, kao što je srčana insuficijencija, mogu iskusiti hronični umor zbog smanjene sposobnosti srca da efikasno pumpa krv. Ovaj stalni umor može smanjiti seksualnu želju. Pored toga, neki lekovi koji se koriste za lečenje srčanih bolesti mogu imati neželjene efekte koji utiču na seksualni interes.
(Kurir.rs/bbc.com)