Da li ste ikada osetili lagano drhtanje u rukama koje ne možete da kontrolišete? Ovo nije neuobičajena pojava, a naročito počinje da se javlja sa godinama. Sa medicinske strane, drhtanje ruku je uzrokovano nevoljnim mišićnim kontrakcijama koje mogu izazvati drhtanje delova tela a može biti uzrokovan različitim faktorima.
Prema dr Džejsonu Singu, šefu medicine u kompaniji One Oak Medical, drhtanje ruku nije uvek razlog za zabrinutost.
- Esencijalni tremori su uobičajeni i ulgavnom benigni. Spadaju u kategoriju poremećaja kretanja koje karakteriše drhtanje ruku, ali mogu uticati i na druge delove tela, poput glave i glasa - rekao je dr Sing za Health Digest
U ovim situacijama je ipak potrebno javiti se lekaru
Ako i dalje osećate ukočenost mišića, usporili su vam pokreti ili imate problema sa ravnotežom i koordinacijom, dr Sing kaže da svakako treba da potražite medicinsku pomoć. Uzrok može biti multipla skleroza, bolest štitne žlezde, Parkinsonova bolest, moždani udar, neravnoteža elektrolita ili čak prekomerna konzumacija alkohola.
Takođe, obratite se svom lekaru ako vam se čini da se drhtanje ruku pogoršava ili ako vam ometa svakodnevne aktivnosti kao što su pisanje, jelo ili piće. Identifikacija i dijagnostika je prvi korak ka odgovarajućem lečenju i boljem kvalitetu života.
Uobičajeni, manje zabrinjavajući uzroci drhtanja ruku
Postoji nekoliko uobičajenih, ali manje zabrinjavajućih uzroka drhtanja ruku. Na primer, Univerzitet Džons Hopkins navodi da je esencijalni tremor najčešći uzrok drhtanja kod odraslih i da nije povezan ni sa kakvim medicinskim stanjima.
Hipoglikemija, kada nivo šećera u krvi padne prenizak, takođe može izazvati drhtanje mišića. Nizak nivo šećera u krvi može biti uzrokovan dijabetesom, preskakanjem obroka, ekstremnim umorom ili preteranim vežbanjem. Neki lekovi, kao što su antidepresivi i antipsihotici, mogu izazvati tremor kao neželjeni efekat, piše magain Healthline.
Kako pomoći sebi?
Ako primetite da vam se ruke tresu zbog jednog od manje zabrinjavajućih uzroka, postoji nekoliko stvari koje možete da uradite.
- Jedna od najvažnijih je da se dovoljno odmorite. Prema Nacionalnom institutu za srce, pluća i krv (NHLBI), odraslima je potrebno između sedam i devet sati sna svake noći
- Razmislite o smanjenju unosa kofeina ili potpunom izbacivanju kofeina iz ishrane.
- Pokušajte da jedete redovne obroke tokom dana kako biste održali nivo šećera u krvi stabilnim.
- Ako mislite da neki lek koji uzimate izaziva problem, ne oklevajte da razgovarate sa svojim lekarom o drugim opcijama ili smanjenju doze.
Prenela: O.M.
(izvor: healthdigest.com/kurir.rs)