Srpski naziv hajdučka trava je dobila po tome što su hajduci njome previjali rane. Njen latinski naziv je vezuje za Ahila, grčkog junaka.
Hajdučka trava je jedna od najčešće upotrebljavanih blagotvornih biljaka u našem narodu. Koristi se za pomoć kod želudačno-crevnih oboljenja, groznice, povišenog krvnog pritiska, za čišćenje krvi, kao antikoagulantno sredstvo kod moždane i srčane tromboze.
Naročito je korisna za jetru
Naročito je korisna kod oboljenja jetre, slezine, pankreasa, kod grčeva, lupanja srca, žutice, bolova u leđima, neredovnih ili obilnih menstruacija, nesanice, čireva i hemoroida. Može se koristiti i kao kupka jer uklanja bolove u rukama i nogama. Ova „čarobna biljka“ pomaže i kod migrene, krvarenja iz nosa i nesvestice.
Sveži sok
Dve šake svežih listova hajdučke trave prelije sa sa 100 ml vode i promešajte. Četiri puta na dan, uz jelo, uzima se po kašika oceđenog soka.
Protiv krvnih ugrušaka
Pomešati 25 g hajdučke trave, 25 g trpuca i 25 g oskoruše. Dve kašičice mešavine preliti s 250 ml vrele vode i ostaviti da odstoji 15 minuta. Piju se dve do tri šoljice na dan. Ovim čajem izbacuje se zgrušana krv iz unutrašnjih organa nastala kao posledica lomova, uganuća ili pada.
Kupka protiv hemoroida
Prelijte 100 g sveže ili suve hajdučke trave litrom vrele vode. Ostavite da stoji pokriven 20 minuta, a zatim procedite. Dodajte čaj u vodu za kupanje, odnosno u vodu u koju treba sesti. Čaj se upotrebljava kod ginekoloških tegoba i hemoroida.
Čaj za "vraćanje snage"
Protiv nesanice i opšte slabosti u periodu oporavka nakon teške bolesti, uveče piti po jednu šoljicu čaja od 5 g hajdučke trave prelivene sa 2,5 dl vrele vode. Ovako pripremljen čaj podstiče obrambenu funkciju tela.
Pripremila: Nataša Radosavljević