Kada imate napad panike, telu je teško da razlikuje šta predstavlja stvarnu opasnost, a šta ne. Tu na scenu dolaze čula.
Napadi panike su iznenadni i intenzivni talasi straha koji mogu da izazovu fizičke simptome kao što su ubrzan rad srca, ubrzan rad srca, znojenje, drhtavica i otežano disanje. Iako su često kratkotrajni, osećaj panike može da bude izuzetno snažan i preplavljujući, ostavljajući osobu iscrpljenu i uplašenu.
Dr Dženifer Andres, psiholog iz Kolorada, savetuje da se prilikom napada panike limun isecka na kriške i stavi u usta. Čim osetite da dolazi napad, stavite krišku limuna u usta.
Kada grickate limun, usta odmah počnu da vam se skupljaju od kiseline, što svest odvodi dalje od negativnih misli.
Kako tačno pomaže
Naš nervni sistem je mreža neurona koji omogućavaju da brzo reagujemo na stresnu situaciju. Svaka senzorna intervencija, poput korišćenja čula ukusa ili mirisa, koja može da vas izvuče iz reakcije "bori se ili beži" je korisna.
Međutim, kada imate napad panike, telu je teško da razlikuje šta predstavlja stvarnu opasnost, a šta ne. Tu na scenu dolazi senzorni alat, kao što je konzumacija limuna. Ova metoda se takođe naziva tehnika uzemljenja.
Kada nije od pomoći
Dr. Anders naglašava da ovaj metod ne važi za nekoga ko ima napad panike zbog intenzivnog iskustva koje je dožieo.
Prenela: N.R.
Izvor: Huffpost.com/Zdravlje.Kurir.rs