Virusni meningitis, najčešći oblik zapaljenja moždanih ovojnica, ima izraziti sezonski karakter i virusni se najčešće javlja leti. Reč je o relativno čestom oboljenju među decom i mladima koje, na sreću, obično ima blag tok.
Meningitis je zapaljenje ovojnica ili membrana (meninga) koje okružuju mozak i kičmenu moždinu, a može biti uzrokovan bakterijama, virusima ili gljivicama. Bakterijski i virusni meningitis mogu da budu zarazni - virusni je češći leti i u ranu jesen, dok je bakterijski, koji je daleko opasniji, češći zimi i u rano proleće.
Zovu ga bolest dece (osetljivost je opšta, ali većinom obolevaju deca i tinejdžeri) i kolektiva, te su epidemije moguće, posebno među decom u bliskim zajednicama kao što su škole, vrtići, ali i bazeni.
Simptomi meningitisa
Rani simptomi meningitisa su slični simptomima gripa, a mogu da se razviju tokom nekoliko sati ili nekoliko dana i uključuju:
Kod beba se javlja groznica, razdražljivost, odbijanje hrane, napetost fontanele (mekog dela lobanje).
Kada se obratiti lekaru
Kako su simptomi slični bilo da se radi o virusnom bilo bakterijskom meningitisu, zbog mogućeg daljeg razvoja bolesti u svim slučajevima neophodno je obratiti se lekaru.
Potražite hitnu medicinsku pomoć ako vi ili neko u vašoj porodici ima simptome kao što su:
Ako je u pitanju virusni meningitis, antibiotici ne pomažu. Pacijentu se daju lekovi protiv bolova, upale i lekovi za snižavanje temperature, a potrebno je odmaranje i uzimanje dosta tečnosti. U većini slučajeva prolazi bez posledica, kao lakše oboljenje.
Bakterijski meningitis je, s druge strane, ozbiljan i može da izazove smrt u roku od nekoliko dana bez antibiotskog lečenja. Odugovlačenje sa lečenjem takođe povećava rizik od trajnog oštećenja mozga.
Takođe je važno da se obratite lekaru ako ste bili u kontaktu sa nekim ko ima meningitis. To može da uključuje člana porodice ili nekoga sa kim radite.
Prevencija
Kako se zaraza prenosi kontaktom, preporučuju se pojačane mere higijene.
Pripremila: N.L.
Izvor: Mayoclinic.org/Danas.rs/Zdravlje.kurir.rs