Danas se obležava Međunarodni dan atopijskog dermatitisa, te skrećemo pažnju na ovo najčešće kožno oboljenje, ujedno i najčešće atopijsko oboljenje.
Atopijaoznačava predispoziciju za razvoj različitih alergijskih stanja, pri čemu telo proizvodi specifična IgE antitela kao odgovor na alergene.
Atopijska stanja obuhvataju ekcem, alergije na hranu i respiratorne alergije, kao što su alergijski konjunktivitis, rinitis i bronhijalna astma. Ovaj progresivni razvoj alergijskih stanja zove se "alergijski marš", ali simptomi se ponekad javljaju individualno, mimo očekivanog redosleda ili se zaustavljaju u nekoj od ovih faza.
Prvi stepen atopije - ekcem
Ekcem se najčešće razvija rano u detinjstvu, već između drugog i dvanaestog meseca života. Karakteriše ga jak svrab praćen crvenim pečatima na koži koji se pojavljuju i nestaju premeštajući se sa mesta na mesto, bez nekog posebnog reda: potkolenicama, podlakticama, usnama, obrazima, glavi…
Ne može da se izleči, već samo stavi pod kontrolu. Emolijentne kreme, ali i kortikosteroidne kreme i masti, koje ne treba izbegavati, već im ograničiti upotrebu, su glavno oružje.
Uz ugla pacijenata
Iz Nacionalnog udruženja Alergija i ja poručuju da je ekcem mnogo više od kožne bolesti i da utiče na svakodnevni život više nego što se vidi na samoj koži.
Zamislite da ne možete da spavate od svraba i da to traje danima, mesecima, godinama, dodaje. I tako umorni od svega, treba da se mažete i da koristite raznu terapiju, a često vam nije bolje.
- Tako počinjete da sumnjate i u lekare i u terapiju, jer vam ništa nije bolje. Kako se ekcem iznova i iznova vraća, probate sami da izbacite neke namirnice iz ishrane, jer ste čuli da su alergeni potencijalni uzročnici. Istina je pak daishrana i alergeni često uglavnom ne utiču na atopijski ekcem. Ne znate uzrok. Promenili ste sve životne navike, a nema boljitka. I tako iz godine u godinu, iz godine u godinu. Mogla bih ovako do sutra da nabrajam kroz šta prolaze pacijenti i porodice u kojima ima AE - navodi Snežana Šundić Vardić.
Za više informacija o alergijama posetite sajt Nacionalnog udruženja za pomoć i podršku osobama sa alergijma, celijakijom i ostalim autoimunim oboljenjima sa ograničenjima u ishrani - Alergija i ja.
Pripremila: N.L.
Izvor: Alergijaija.com/Alergijaija/Zdravlje.kurir.rs