Prokelj je odličan za plodnost: Nutricionista Marija Stajić otkriva benefite mini kupusčića

Prokelj je zimsko povrće i jedna od poželjnih namirnica za poboljšanje plodnosti, kaže Marija Stajić, nutricionista.

Shutterstock, Privatna Arhiva


- Prokeljje odličan izvor folata, čisti organizam od viška estrogena, izvor je C vitamina i zajedno sa K vitaminom povoljno utiče na protok krvi, sadrži B6 vitamin koji podržava ovulaciju i određenu količinu gvožđa. Odličan je antioksidans, deluje antiinflamatorno, ima manji glikemijski indeks i ne provocira insulin - objašnjava nutricionista i otkriva kako da spremite "mini kupusčiće": 

- Način pripreme je jednostavan. Možete ga kratko dinstati ili kuvati na pari, a nakon toga začiniti po ukusu, preliti sa maslinovim uljem i uživati u svakom zalogaju

Profimedija  Prokelj je dobio nadimak „biljka sreće“ zato što u sebi sadrži jednu važnu aminokiselinu zvanu triptofan koja stvara horomon sreće – serotonin

Blagodeti prokelja za zdravlje

U njegovom karakterističnom ukusu uživali su i antički narodi. Ovo povrće nalikuje minijaturnim glavicama kupusa i izuzetan je izvor vitamina, folne kiseline, kalijuma, mangana i celuloze. Obiluje i luteinom i zeaksantinom, koji čuvaju oči.

U kulinarstvu se prokelj koristi za pripremu variva, čorbi, salata, ali najčešće kao prilog piletini i ribi. Ne treba ga dugo kuvati ili pržiti jer termičkom obradom gubi dragocene vitamine. Svež je najbolje upotrebiti do dva dana posle kupovine.

Odličan je i za podizanje imuniteta, ali i kao čistač organizma od štetnih sastojaka jer pospešuje bolji rad creva.

Zbog kompleksa vitamina koje poseduje sprečava nastanak osteoporoze i čini kožu blistavijom i mekšom. Zahvaljujući sastojcima, u organizmu postiže i antibakterijsko i antivirusno delovanje.

Preporučuje se i osobama koje imaju hronične bolove usled degenerativnih promena, kao što su reuma, artritis i išijas.

Pripremila: Violeta Nedeljković