Život sa kućnim alergijama: Šta drugi vide, a šta se zaista dešava?
Dom bi trebalo da bude sigurno mesto, ali za one koji se suočavaju sa alergijama u zatvorenom prostoru, čak i jednostavne aktivnosti poput spavanja, odmora ili pripreme za novi dan mogu da budu problem.
U Međunarodoj nedelji kućnih ("indoor") alergena 1.11.-7.11. pridružujemo se podizanju svesti o izazovima s kojima se mnoge porodice dodatno suočavaju.
Prašina, grinje, dlake kućnih ljubimaca, plesan, perje... može da dovede do neprijatnosti i problema sa disanjem, pa se kod pogođenih često javljaju simptomi slični alergiji a polen, ali okom cele godine. Iza toga se krije iscrpljujuća, svakodnevna borba za zdravlje, koja često zahteva više od jednostavnog održavanja doma. Poslovi kao što su usisavanje ili zamrzavanja mekih igračaka, brisanja prašine, pranja tekstila i slično, ključni su za stvaranje bezbednog i zdravog okruženja.
Uticaj alergija na svakodnevni život - šta drugi vide?
- Konstantno čišćenje
- Kijanje, kašalj ili zapušenu nos
- Nemogućnost poseta domovima, porodice i prijatelja
- Izbegavanje određenih javnih mesta zbog prisustva životinja
- Odbijanje poziva u posetu
Šta drugi ne vide?
- Vreme i trud uložen u kontrolisanje alergena u zatvorenom prostoru
- Finansijsko opterećenje, prilagođavanje doma za zaštitu od alergena
- Mentalno opterećenje zbog stalnog opreza zbog okidača alergije, koje otežava potpuno opuštanje kod kući i na javnim mestima
- Poremećen san
- Emocionalni uticaj alergije na život osobe
Kućne alergije u brojkama
- 77% roditelja oseća se preopterećeno količinom vremena i truda potrebnih da se nose sa kućnim alergijama
- 94% roditelja su povećali učestalost čišćenja kako bi se suočili sa alergijama i izborili sa alergijama kod svoje dece
- 42% roditelja obavlja svakodnevno čišćenje kako bi smanjili argene u domaćinstvu
- 77% odraslih su prijavili umereno do ekstremno opterećenje količinom vremena potrebnog da se nose sa kućnim alergenima
Ne zaboravimo da je higijenska hipoteza, prema kojoj se naš imuni sistem "dosađuje" u nedostatku kontakta sa mikroorganizmima, razvijena u ruralnim sredinama, ali da smog, čestice zagađenja, duvanski dim u gradskim sredinama stvaraju potrebu za češćom, odnosno svakodnevnom higijenom doma.
Za sve dodatne informacije obratite se Nacionalnom udruženju za pomoć i podršku osobama sa alergijma, celijakijom i ostalim autoimunim oboljenjima sa ograničenjima u ishrani - Alergija i ja.
Pripremila: N.L.
Izvor: Alergija.i.ja/Zdravlje.kurir.rs