Većina cista na janicima je bez simptoma i prolazi sama od sebe bez potrebe za intervencijom lekara. Međutim, u nekim slučajevima može da dođe do komplikacija poput pucanja, što može da izazove intenzivan bol, nesvesticu ili ubrzan rad srca. Ako primetite ove simptome, važno je odmah se obratiti lekaru.
- Cista na jajniku je tečnošću ispunjena kesica koja se razvija na ili unutar jajnika i obično je benigna. Ciste mogu da nastanu u bilo kom životnom dobu, ali su najčešće kod žena u reproduktivnom periodu - objašnjava dr Vaišali Šarma, ginekolog i stručnjak za laparoskopske operacije i lečenje infertiliteta.
Prema istraživanju objavljenom u StatPearls 2023. godine, najčešći tipovi cista su:
- Folikularne ciste - nastaju kada folikul koji oslobađa jajnu ćeliju ne pukne
Ciste žutog tela - javljaju se kada se folikul zatvori nakon ovulacije i ispuni tečnošću
Dermoidne ciste - formiraju se iz ćelija koje proizvode jajne ćelije i mogu da sadrže tkiva poput kose, kože ili zuba
Cistadenomi - formiraju se iz ćelija koje oblažu jajnik i obično sadrže vodenastu tečnost ili sluz
Zašto dolazi do pucanja ciste?
Do pucanja ciste dolazi kada kesica sa tečnošću pukne, kaže dr Šarma. Ovo može da se dogodi iz različitih razloga, koji uključuju:
- Intenzivne fizičke aktivnosti ili nagle pokrete
Hormonske promene tokom menstrualnog ciklusa
Seksualne odnose
Veće ciste imaju veći rizik od pucanja
Pucanje ciste oslobađa tečnost, a ponekad i krv u abdomen, što izaziva bol ili nelagodnost, dodaje doktorka.
Kako prepoznati simptome pucanja ciste?
Simptomi mogu da variraju u zavisnosti od veličine ciste i toga da li postoji krvarenje ili infekcija. Prema britanskom Nacionalnom zdravstvenom servisu, simptomi uključuju:
- Iznenadan, jak bol obično na jednoj strani donjeg abdomena
Osetljivost u predelu abdomena
Mučninu ili povraćanje
Vrtoglavicu ili nesvesticu zbog gubitka krvi
- Dok manje ciste mogu da puknu bez ozbiljnih posledica, veće mogu da dovedu do ozbiljnih komplikacija, poput unutrašnjeg krvarenja ili infekcije. Ako primetite oštar, jak bol, nesvesticu ili simptome šoka, kao što su ubrzan rad srca ili znojenje, neophodno je odmah potražiti lekarsku pomoć - upozorava dr Šarma.
Moguće komplikacije
Puknuta cista može da izazove sledeće komplikacije:
- Krvarenje - značajan gubitak krvi može da izazove anemiju ili šok
Infekcije - sadržaj ciste može da izazove infekciju u trbušnoj duplji
Ožiljke (adhezije) - ponavljana pucanja mogu da dovedu do ožiljaka koji mogu da utiču na plodnost
Dijagnoza i lečenje
Dijagnoza se potvđuje ginekološkim i ultrazvučnim pregledom, a dodatano se mogu uraditi testovi urina i analiza krvi. Opcije lečenja zavise od ozbiljnosti simptoma.
Male ciste koje izazivaju blage simptome često se povlače same od sebe, bez potrebe za dodatnom medicinskom intervencijom. Bol obično prolazi u roku od nedelju dana uz adekvatan odmor i negu, kaže ginekolog.
U slučajevima intenzivnijeg bola, lekari mogu da prepišu analgetike.
- Lekovi poput ibuprofena ili paracetamola mogu da pomognu kod blažih bolova. Grejanje donjeg dela stomaka pomoću termofora takođe može da ublaži grčeve - objašnjava dr Šarma i dodaje da antibiotici prepisuju ako postoji sumnja na infekciju ili kako bi se sprečilo njeno nastajanje.
U ozbiljnijim slučajevima, jedna od opcija je hirurško uklanjanje ciste ili zaustavljanje krvarenja. Studija objavljena 2022. godine u Postgraduate Medical Journal-u pokazuje da su žene sa cistama većim od 20 centimetara uglavnom morale na operaciju.
- Ciste sa čvrstim komponentama ili one za koje se sumnja da su maligne takođe zahtevaju hiruršku intervenciju. Nakon operacije, oporavak traje 2-4 nedelje - poručuje ginekolog.
Pripremila: N.L.
Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs