Doktor Vladan je godinama lečio druge, a onda se i sam suočio s dijagnozom raka pluća: Nijedan simptom nisam imao, zato je važan skrining
Vladan Komadina (74), lekar u penziji, vodio je običan, miran život dok mu jedan telefonski poziv nije promenio sudbinu. Dijagnostikovana mu je metastaza na mozgu koja je potekla od raka pluća u četvrtom stadijumu. Uz to, zbog dijabetesa izgubio je levu nogu. Ipak, uz veliku volju, danas je dobro. Ovo je njegova priča...
- Moja priča počine 24. aprila 2018. godine u prepodnevnim časovima, u toku jednog običnog telefonskog poziva osetio sam oslabljenu moć govora, kao lekar pomislio sam da je u pitanju tranzitorni ishemijski napad (mini šlog). Uradio sam pred ogledalom par testova kako bih utvrdio o čemu se radi, ali ništa se nije dešavalo, čak mi se i govor vratio nako pet minuta - priča Vladan Komadina iz Beograda.
Pozvana je hitna pomoć koja je Vladana odvela u dežurnu službu Vojnomedicinske akademije u Beogradu, gde mu je nakon uzete anamneze urađen skener glave. Dežurni neurolog saopštio je nakon toga da sumnja na metastaze na mozgu koje nisu primarne već sekundarne. I započinje dijagnostička procedura...
Nakon sekundarnih metastaza na mozgu počinje borba
- Otišao sam na neurohiruršku kliniku, gde su mi ponovo uradili skener glave i druge dijagnostičke procedure. Tada je otkriveno da je primarni tumor na plućima, koji je, iako nije bio veliki, već izazvao metastaze u mozgu, kao i u dva pršljena kičmene moždine i jednom rebru.
Bilo jasno da je Vladan, koji je do juče bio lekar, sada pacijent sa rakom pluća u IV stadijumu.
- Na sreću, uz pomoć gama noža metastaze na mozgu su uspešno otklonjene.
Nakon toga, Vladanu je urađena bronhoskopija (medicinski postupak koji se koristi za pregled unutrašnjosti disajnih puteva) kako bi se utvrdila vrsta tumora, i dijagnostikovan je mi je - rak pluća.
Uzorci tkiva su potom poslati na dodatne analize, koje su pokazale da nema specifične genske mutacije, ali da postoji visok nivo PD-L1 proteina.
Visok nivo PD-L1 proteina na tumoru može biti znak da će određene vrste imunoterapija biti efikasnije od hemioterapije.
- PD-L1 stavio me je u grupu onih koji ne mogu da primaju hemioterapiju, jer ne bi imala nikakav efekat. Na svu sreću tada se već godinu danaunazad kod nas pojavila imunoterapija, koju je imao Univerzitetski klinički centar Srbije, i koju primam već punih šest godina u razmacima na šest nedelja.
Pored raka pluća Vladan se bori i sa dijabetesom
Vladan već dugi niz godina ima dijabetes, koji je, kako i sam ističe, uspevao da drži pod kontrolom koliko je to bilo moguće.
Nažalost, situacija se pogoršala u avgustu ove godine, kada je, nakon male ranice na nozi, došlo do razvoja gangrene, što je dovelo do amputacije leve noge.
- Iako je to zastrašujući podatak, ja to prihvatam na način na koji mogu. Živ sam, postojim, i shvatam da je to jednostavno deo sudbine, nešto što se dešava i meni, ali i drugima. Trenutno pokušavam da se nosim sa ovom situacijom, nadajući se da ću uskoro dobiti protezu, koja će mi omogućiti veću mobilnost nego što trenutno imam koristeći kolica - istakao je naš sagovornik.
Svoj mir pronašao sam u zagrljaju prirode i unuka
Vladan je svoju karijeru, a i studije započeo u gradu gde je i rođen, Beogradu.
- Tokom svoje karijere kao internista, radio sam na raznim mestima, kako u urbanim sredinama, tako i na selu, i nijednog trenutka nisam zažalio što sam posvetio vreme pacijentima – svaki susret s njima bio je prilika da naučim nešto novo - ističe Vladan.
U slobodno vreme Vladan boravi u prirodi sa voljenima, i kaže da je to za njega "onaj pravi lek".
- Najveći užitak za mene bio je boravak u kampu. Godinama smo supruga i ja letovali u kampu u Banatskom Brestovcu, a poslednjih nekoliko godina preselili smo se u kamp na Vračevgajskom jezeru u Beloj Crkvi. Za mene boravak u prirodi sa porodicom je pravo zadovoljstvo naročito kada sam sa svojim unucima, koji moju želju za životom podižu na najviši nivo.
Doktor Vlada ističe važnost skriniga
Vladan prima imunoterapiju u Dnevnoj bolnici pulmologije od 2018. godine. Želeo je da izrazi zahvalnost koleginicama Natali Samadžić i Vesni Ćeriman, ali i svim sestrama koje su, kako kaže, izuzetno požrtvovane, ljubazne i profesionalne.
Srbija je prva u Evropi po smrtnosti od raka pluća, svakog dana oboli 20, a bitku izgubi čak 13 pacijenata.
- Ovom prilikom želim da uputim ogromnu zahvalnost kako koleginicama, tako i sestrama, koje čine da naša bolest bude mnogo lakša. I zato bih pozvao sve ljude na skrinig. Zato se nadam da će najnovije metode skriniga pluća ovu našu statistiku smanjiti - poručuje dr Vladan.
Činilo mi se da sam u dobroj formi, nisam imao simptome
Vladan se vraća svojoj priči, dodajući da nije imao nikakve simptome kada mu je dijagnostikovan rak pluća.
- Bio sam u potpuno u normalnoj formi. Zato i smatram da će skrining, koji će se sprovoditi među određenom grupom građana, pomoći da se karcinom dijagnostikuje i kod onih koji nemaju pojma da mogu imati takvu bolest - naglašava Vladan za kraj.
Nataša Radosavljević
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.