oprez

8 ranih simptoma raka grlića materice: Prepoznajte ih na vreme i sprečite ozbiljne posledice

Shutterstock

Rak grlića materice može da se razvija bez uočljivih promena. Međutim, ovih osam ranih simptoma mogu da se pojave kako bolest napreduje.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, rak grlića materice je četvrti najčešći rak među ženama. U 2022. godini, širom sveta je dijagnostikovano oko 660.000 slučajeva, a preminulo je oko 350.000 žena, dok u Srbiji godišnje oboli oko 1.500 žena, a premine oko 700. Ovaj tip raka nastaje u ćelijama grlića materice, a ako se otkrije u ranoj fazi, može da izazove komplikacije poput problema sa mokrenjem, bolovima u karlici ili neplodnost.

Iako rak grlića materice raste sporo, može da bude smrtonosan ako se ne leči i ne otkrije na vreme. Nažalost, mnoge žene ne primete simptome u ranoj fazi, što može da dovede do pogrešne dijagnoze ili kašnjenja u lečenju. Zbog toga je važno da budete upoznati s prvim simptomima raka grlića materice i još važnije da redovno posećujete ginekologa. 

Šta je rak grlića materice?

Rak grlića materice obično nastaje usled uporne infekcije humanim papiloma virusom (HPV) koji se prenosi seksualnim kontaktom. Iako svaka HPV infekcija ne vodi ka raku, neki visoko rizični sojevi mogu da izazovu promene u ćelijama grlića materice koje vremenom mogu da pređu u rak. Ove rane promene obično se otkrivaju redovnim pregledima poput Papa testa.

Međutim, ako preskačete redovne preglede i kancer ostane neprepoznat, kako napreduje i širi se na dublje slojeve tkiva i druge delove tela, tako može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme na koje treba obratiti pažnju. 

Neobično vaginalno krvarenje

Jedan od prvih simptoma raka grlića materice može da bude krvarenje koje nije uobičajeno, recimo između ciklusa, nakon seksualnog odnosa ili nakon menopauze. Ako primetite bilo kakvo abnormalno krvarenje, obratite se lekaru.

Jaki i produženi menstrualni ciklusi

Ako vam se tok ciklusa naglo menja, traje duže nego inače ili ako morate često da menjate uložak ili tampon, to može da bude znak rasta tumora na grliću materice, što izaziva povećano krvarenje.

Jaki i produženi ciklusi su jedan od simptoma Foto: Shutterstock

Sukrvica ili vodeni sekret

U početku, sekret može da bude vodenast i sukrvičav. Kako rak napreduje, sekret postaje gušći i krvaviji, a može da poprimi i neprijatan miris. Svaka promena u sekretu treba da bude razlog za posetu ginekologu.

Neprijatan miris iz vagine

Miris može da nastane zbog raspadanja kancerogenih tkiva. Ako osećate uporan neprijatan miris, posebno uz krvarenje ili pojačan sekret, obratite se lekaru, jer to može da bude znak ozbiljnih problema.

Bolovi tokom seksa

Bol tokom seksualnog odnosa, poznat kao dispareunija, može da bude izazvan upalom grlića materice usled raka. Ako bol ne prestaje, a uz njega se javljaju i drugi navdeni simptomi, obavezno se posavetujte sa lekarom.

Bolovi u donjem delu leđa takođe mogu da ukazuju na problem Foto: Shutterstock

Bolovi u donjem delu leđa i karlici

Širenje kancerogenih ćelija može da izazove bolove u donjem delu leđa ili karlici. Ovi bolovi mogu da postanu intenzivniji kako tumor raste i pritiska okolna tkiva i organe.

Bolno i učestalo mokrenje

Ako osetite bol tokom mokrenja, praćen učestalijom potrebom za mokrenjem, moguće je da je rak zahvatio bešiku ili mokraćni sistem. Ponekad se može pojaviti i krv u urinu.

Oticanje nogu

Oticanje nogu može da se javi ako rak zahvati limfne čvorove u karlici, blokira limfnu drenažu i uzrokuje nakupljanje tečnosti. Ako se otok ne povlači, potrebno je odmah potražiti medicinsku pomoć.

Lečenje i prevencija 

Lečenje raka grlića materice zavisi od stadijuma bolesti i može da uključuje operaciju (histerektomiju), radioterapiju, hemoterapiju, imunoterapiju ili kombinaciju ovih tretmana. Rano otkrivanje omogućava primenu manje invazivnih tretmana, dok je u uznapredovalim slučajevima cilj kontrolisanje bolesti i ublažavanje simptoma.

Redovni ginekološki pregledi i vakcinacija protiv HPV-a ključne su za prevenciju ove vrste kancera. 

Pripremila: N.L.

Izvor: Healthshots.com/Zdravlje.kurir.rs